Bir kitap önersem sizlere ve sizin de okumanızı tavsiye etsem. Millî Eğitim Bakanlığının ‘100 Temel Eser’ listesindeki, gençlere okumayı tavsiye ettiği kitaplar gerçekten okunmaya değer. Lise yıllarımda o kitap listesindekileri okumayı neredeyse tamamlamıştım. Arkadaşlarım, Halk Kütüphanesi, okul kitaplığı, kitap üyeliği yapan kırtasiyeler, kitap evinden ödünç alıp okuduklarım ve de harçlıklarımdan artırıp oluşturduğum Türk ve Dünya Klasiklerinden oluşan minik kitaplığım vitrinimizin en üst gözünde bana hep gülümserdi. Lise yılları kitap okumak için en müsait, okuyup araştırma adına en verimli yaş dönemimiz.

     Bir kitap önereyim ben de 100 Temel Eser listesinden. ‘En Çok Okunanlar’ listesinde olan yabancı bir otobiyografi. Çok satanlar değil de çok beğenilip okunanları tavsiye etmektir amacım. Christy Brown’un ‘Sol Ayağım’ adlı kitabını okudunuz mu? Yazarımızın kendi hayatını ve yaşadığı zorlukları ele alan bu kitabını ve yazarımızı iyi tanıyor muyuz? Christy Brown, Dublinli bir duvar örme ustasının yirmi iki çocuğundan biri. Doğuştan beyin felci kurbanı, her şeyini sol ayağıyla yapıyor. ‘Sol Ayağım’ ismini de kitabına buradan lütfeylemiş gördüğünüz gibi. Yazarımızın resim yapma yeteneği var ve bunu sol ayağıyla yapması herkesi kendisine hayran bıraktırıyor. Kendi otobiyografisini yazmak istiyor bir gün. Yazarken ilk başta kardeşinden yardım alıyor, kitabının tamamında kendi hayatını aynen anlatıyor. Kendi yaşam öyküsünden oluşan otobiyografik bir eser. Resim yeteneği ve fırçayı sol ayağıyla tutuşu görenleri imrendiriyor. Doktoru ona bir gün, her şeyi sol ayağıyla yapmamasını; aksi takdirde diğer organlarının da işlevi körelebilir diye uyarıp ellerini de kullanmasını şiddetle tavsiye eder. Çektiği sıkıntılarda en büyük destekçisi annesidir. Kitabının ithafında bile: ‘Anneme…’ diye başlayıp ithafta bulunmuş.
     Eserinde kendi tabiriyle yazdığı bir cümle: “… Parmaklarım sürekli bükülmüş ve kıvrılmış haldeydi; kollarım arkaya sarkıyordu; sık sık kasılıyordum; başım da yanlara ve arkaya kayıyordu. Garip, küçük, şekilsiz bir tiptim.” Doğduğunda doktorlar ondan ümidi kesse de annesi oğlundan yana olup hep ümit beslemiş Christy’ye. Sol ayağının nasıl ön plana çıktığını, o sahneye yer vermiş bir sayfada:
     “… Birden kız kardeşimin yaptığı şeyi yapmayı çok istedim. Sonra, ne yaptığımı tam olarak düşünmeden ve bilmeden kardeşimin eline uzanıp tebeşiri ondan aldım; sol ayağımla. Bunu yapmak için neden sol ayağımı kullandığımı bilmiyorum….” diye devam eden bir cümle ve devamında: “Tebeşiri ayak parmaklarımın arasında sıkıca tuttum ve dürtüyle hareket edip tahtanın üzerine gelişigüzel karalamalar yaptım.” İşte sol ayağı aniden, hayatına böylece girivermiş. Ve sonrasında hep annesi yanında olmuş:
     “… Annem, bana ayağımla A harfini çizmeyi öğrettikten sonra, bütün alfabeyi hemen hemen aynı yolla öğretmeye koyuldu.” Her sayfada ibretlik, mücadele verici bir iç konuşma var. Devam etmiş: “… Kalemi ayak parmaklarımın arasına aldım, defteri kendime doğru çektim, hazırlandım ve yavaş yavaş büyük harflerle adımı yazdım.” Eserinin her sayfasında ilmek ilmek otobiyografik romanını yazmış Brown. Doktoru bir programında bu genç hastası için: “Bunları sol ayağıyla yazdı.” diye belirtip kitabı seyircilere okumaya başlar. Annesine bu özel çabadan, A harfiyle başlayan oğluyla olan yaşam mücadelesinden dolayı ne kadar alkışlanıp kırmızı çiçekler verilse de az gelir.
     Bazı duyguları kaleme alırken, o cümlelerin her bir kelimesini yaşayarak yazmak daha kalıcı olsa gerek. Kalb-i muztarib fikirlere yer veren ve kalb-i selîm duygularla yaşanmış eserler bizi düşündürür. Her dem, ayrı bir yaşanmışlık içeriyor. Size göre zevkli olan bir kitap başka bir okuyucuya sıkıcı gelebilir. Yahut kapağını açmaktan nefret ettiğiniz bir roman başka bir arkadaşınızın ilgisini çekebilir. Şiir kitaplarının az satıldığını duyarız. Diğer edebi türlere göre en az okunan ve satan tür şiirdir, son yıllarda yapılan araştırmalara göre. Duygular herkesi tatmin etmeyebilir. Bazen bir roman da en çok okunanların baş tacı oluverir. Bir kitap önereyim dedim ve: ‘Sol Ayağım’ ile yazıma başladım. Aslında yabancı diliniz iyi ise bu kitabı orijinalinden okuyun derim. Çeviri de olsa, bu kitabı sevmiştim. Çevirmen akıcı bir dille güzel tercüme etmiş. Farklı zamanda, farklı mekânlarda verimli okuma saatlerinde buluşmak dileğiyle…