KİTABIN ADI        :   Filler de Hatırlar
KİTABIN YAZARI   :  Agatha Christie
ORİJİNAL ADI       : The Elephants Can Remember
ÇEVİRİ                 : Gönül Suveren
YAYINEVİ            : Altın Kitaplar
BASIM YERİ VE YILI: İstanbul, 24 Eylül 2019 (8. Baskı)

 KİTABIN KONUSU:

        Romanın konusu, Oliver ve Poirot adlı biri yazar diğeri dedektif iki kişinin geçmişteki bir olayı aydınlatmak istemesi ve araştırmalar yapmasıdır.

 KİTABIN ÖZETİ:

       Roman, Burton Cox adlı bir kadının eski bir olayın içyüzünü aydınlatmak istemesi ile başlar. Burton Cox ünlü bir yazar olan Ariadne Oliver adlı bir hanıma, oğlu Desmond’un evlenmek istediği Celia Ravenscroft adlı genç bir kadının anne ve babasının ölümüyle ilgili olarak,”anne mi babasını yoksa baba mı annesini öldürdü “ diye sorar ve Oliver humhalı bir çalışmaya girer. İlk olarak özel dedektif olan Poirot ile görüşür. Poirot olayın gerçekleştiği dönemde başmüfettiş olan Gorraway ile görüşür ve odönemle ilgili ipuçlarını öğrenir. Gorraway ona dört peruktan ve olay sırasında yanlarında olan köpeklerinden bahseder. O dönemde olayla ilgili hiçbirşey bulamadıklarını ve bunun sadece bir intihar olduğunu söyler. Poirot da Oliver’a bunun çok eski bir olay olduğunu ve araştırılmasının çok zor olduğundan bahseder.  Oliver ise “fillerde hatırlar” diye karşılk verir. Burada fillerden kasıt, soruşturacakları veya soruşturdukları kişilerdir. Araştırmalar sonunda Lady Ravenscroft’un bir ikizinin olduğu ortaya çıkar. Poirot ailenin eski doktoruylabir görüşme ayarlar ve Dorretha adlı ikiz kardeşinin akıl hastası olduğu ortaya çıkar. Bu olayın ırsi bir şey olabileceği ve Lady Margret Ravenscrof’un Sir Ravenscroft’u öldürmüş olabileceği ortaya atıldı. Oliver ve Poirot pek çok fille görüştüler ama tam bir sonuç alamadılar.Yalnızca Burton Cox’un Desmond’un gerçek annesi olmadığı ve esasında annesinin çok varlıklı biri olduğu ve ölümü sonunda Desmond’a miras kaldığı ve 25 yaşına geldiğinde bu mirası alabileceği ve bundan Desmond’un haberdar olmadığı aksine Burton Cox’un haberdar olduğu ve bundan dolayı Celie İle Desmond’un evlenmesini istemediği ortaya çıkıyor. Poirot bir filden olay sırasında evde bulunan hizmetçinin bir şeyler bilebileceğini söylüyor. Bunun üzerine Poirot, Zelie Meauhourot adlı hizmetçinin yanına gider ve olayı öğrenmek ister. Zelie başta anlatmak istemez ama bunun bir kaç kişinin hayatıyla ilgili olduğunu öğrenince anlatır. Olaydan bir kaç hafta önce Dolly’nin uykusunda gezerken uçurumdan aşağı düştüğü ve öldüğü sanılmaktaydı. Aslında o Molly idi. Dolly onu bir akşam gezisinde aşağı atmıştı. Dolly eve döndüğünde Sir Ravenscroft Molly’i sorar ve o bir şey söylemez.
     Sir Ravenscroft şüphelenir ve Molly’i aramaya koyulur. Molly’i uçurumun aşağısında bulur. Sir Ravenscroft lise çağlarında Dolly’e aşıktı. daha sonradan onun akıl hastası olduğunu düşünür ve onu bırakıp mollyle çıkar. Gerçek aşkı onda bulur ve evlenirler. Dolly Molly’e büyük bir kin besler ama belli etmez. İşte o akşam o kin açığa çıkar ve Dolly Molly’i öldürür. Molly can çekişirken Sir Ravenscroft gelir ve Molly ona Dolly’nin bir suçu olmadığını ve hastalığının etkisinde bu işi yaptığını, polise onu vermemeleri için yemin etmelerini ister. Sir Ravenscroft ne yapacağını bilemez. Sonradan Dolly’nin Molly yerine geçe bileceğini düşünür. Bir kaç hafta böyle geçtikten sonra Sir Ravenscroft Dolly’nin ölmesi gerektiğini söyler ve bana bu olaylardan hiç bahsetmemem için yemin ettirir. Daha sonra Sir Ravenscroft Dolly’i alıp yürüyüşe çıkar. Uçurumun kenarına geldiklerinde onu öldürür ve daha sonra Dolly’nin parmağını kullanarak tetiği sıkar ve kendini öldürür. Hadise açığa çıktıktan sonra Celie ile Desmond evlenirler.
     Oliver ile Poirot karanlık bir hadiseyi aydınlatmanın gururunu yaşarlar.

KİTABIN ANAFİKRİ:

       Filler de hatırlar ama biz insanız ve biz insanlar birçok şeyi unuturuz.

KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

     Bize göre olayın kahramanı Zelie’dir.çünkü olay onun sayesinde açığa çıktı. eğer o ölmüş olsaidi olay kesinlikle ortaya çıkarılamazdı.           
     Oliver, çok iyi bir yazar ve araştırmacı kaynağı filler.
     Poirot, çok iyi bir dedektif. Geçmişteki olaylara bağlı kalmadan karar veerebiliyor. Ele aldığı bütün polisiye olayların suçlularını ortaya çıkarmış.
     Dolly, bir akıl hastası çocuklardan nefret ediyor.kardeşini öldürdü.
     Molly, Dolly’nin ikizi ama davranışları tam bir zıtlık içinde.
     Sir Ravenscroft,çok iyi bir insan, ailesine bağlı. Emekliye ayrılmış bir elçi.
     Burton Cox,meraklı bir kadın mirasın onda kalması için Desmond’un evlenmesini istemiyor.

KİTAPTAKİ OLAYLAR HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER:

    Her Agatha Christie eseri gibi bu da karmaşık bir polisiye roman. Kitabın başlangıcıyla sonu arasındaki bağlantıyı kurmak zor. Bize göre Agatha Christie çok iyi bir roman yazmış. Nobel ödülü neden aldığını şimdi çok iyi anlıyorum.

YAZAR HAKKINDA KISA BİLGİ:

     Agatha Mary Clarissa Miller Christie Mallowan bilinen adıyla Agatha Christie, 15 Eylül 1890 tarihinde İngiltere'nin Torquay kentinde dünyaya geldi.
     Özellikle polisiye edebiyatının en önemli temsilcilerinden biri olan yazar, "Dedektif Hercule Poirot" karakterinin yaratıcısıdır. Christie, Mary Westmacott takma adıyla aşk romanları yazsa da, şöhretini polisiye romanındaki üstün yeteneklerinden almıştır. Agatha Cristie, hayatı boyunca 80 dedektif romanı başta olmak üzere pek çok eser vermiştir.
     Babası Frederick Alvah Miller, Agatha henüz küçük yaştayken öldü. Annesi tarafından evde eğitilen küçük kız, yalnız bir çocukluk geçirdi. Küçük yaşta öyküler yazmaya başladı.
     Ciddi anlamda ilk edebi denemeleri, duygusal konuları ele alan öyküler oldu. 1914'te pilot albay Archibald Christie ile evlendi ve Fransa’ya gitti. Dislektik olmasına rağmen öykü, roman okumayı çok seviyordu.
     Fransa'dayken ilk polis romanı olan "Styles’daki Esrarengiz Olay" eserini kaleme aldı. Bu kitap, yazarın ilk Hercule Poirot’lu romanı oldu.
     Agatha Christie, eşi Archiebald Christie'nin, başka bir kadına aşık olması üzerine, evliliğini bitirdi. Christie 1926’da 11 gün boyunca kayboldu ve tüm aramalara rağmen bulunamadı. Arabası ağaçlara çarpmış, bavulları yerlere saçılmış vaziyette göl kenarında bulundu. Christie bir süre sonra ortaya çıksa da bu konu hakkında hiçbir açıklama yapmadı.
     Agatha Christie'nin geçici hafıza kaybına uğradığı, kocasını ve onun sevgilisini öldürme planları yaptığı gibi çeşitli iddialar ortaya atıldı.
     Hercule Poirot, zekası, espri yeteneği, keskin gözlemciliği ve Avrupalı nezaketi ile dikkat çeken Belçikalı bir dedektiftir. Cinayetleri “küçük gri hücreler” dediği beynini kullanarak çözmesi ve bu arada da İngiliz yüksek sınıfının özel yaşamının saklı yönlerini ortaya dökmesi ile tanınır.
     Agatha Christie’nin arka arkaya yazmaya başladığı polis romanları Poirot tipine uluslararası ün kazandırdı. Yazar ayrıca Miss Marple adını verdiği bir tip daha yarattı. Sevimli bir yaşlı kadın olan amatör dedektif Miss Marple da çok tutuldu.
    1928’de ilk kocasından boşanıp Max Mallowan’le evlendikten sonra birçok ülke gezip görme fırsatı bulan Christie’nin romanları 1930’larda çoğunlukla uluslararası mekânlarda geçmeye başladı.
    Hayranlarınca her kitabı beğenilmekle birlikte, Agatha Christie’nin edebi kaygılarla yazdığı bazı romanlar eleştirmenlerin de dikkatini çekti.
    On Küçük Zenci ise polisiye roman tarzının klasikleri arasındadır. Agatha Christie, İngiliz töre romanı geleneğinde yazdığı polis romanları ile dünya edebiyatında kendine özgü bir yerin sahibi oldu.