Yazdır
Kategori: Romanlar ve Roman Özetleri
Gösterim: 9435ESERİN ADI          : Robinson Crusoe

YAZARIN ADI       :  Daniel Defoe

BASIMEVİ         : Bilgi Yayınevi

BASIM YILI       :-1994

BASKI SAYISI: Üçüncü Baskı

ÇEVİREN          :Ayla ŞENTÜRK

SAYFA SAYISI :213

ESERİN ÖZETİ : Robinson  Crusoe orta halli bir İngiliz ailenin çocuğu idi . Babası Robinson'un iyi bir iş tutup sakin bir hayat sürmesini arzuladığı halde,Robinson denizlere açılıp maceracı bir hayat sürmeye öylesine can atıyordu ki en sonunda evinde daha fazla kalamayacağını anladı.Büyüklerin haberi olmadan ilk yolculuğa çıktı.Gemi mütiş bir fırtınaya tutulmuştu. Robinson’u öyle bir deniz tutmuştu ki karaya sağ salim kavuşamamaktan korkuyordu."Karaya bir çıksam bir daha denizlerin adını anmayacağım..." diye düşünüyordu.

           Karaya sağsalim çıktıktan sonra arzuları yeniden depreşti.tüccarlığa başlayarak Avrupa'ya mal götüren bir gemiye girdi. Bindiği gemiyi Faslı bir korsan esir aldı. Fas kıyılarında bir limana esir olarak götürüldü. Orada hayatı öyle zor şartlar altında geçiyordu ki ilk fırsatta küçük bir sandala atlatıp kaçtı. Bir Portekiz yük gemisi onu buldu ve Birezilya’ya bıraktı.

           Bir İngiliz çifti ona Afrika'ya gidip köle getirmesini önerince Robinson’un denizlere açılma arzusu  yeniden uyandı. Başından geçenleri unutarak yeniden yola çıktı. Bu yolculuk Robinson’un hayatında bir dönüm noktası oldu ve büyük serüven böyle başladı.

          Gemi Güney Amerika Sahillerinden biraz uzakta bir adanın yakınlarında bir kaya çarpıp parçalandı.Yolcu ve mürettabattan yalnız Robinson kurtuldu. Dalgalar onu kıyıya sürükledi. Adada hiç kimse yoktu. Vahşi hayvanların bulunduğunu gösteren bir belirti de göze çarpmıyordu. Robinson batmış gemiden çeşitli araçlar ve yiyecek alarak adaya sandalla taşıdı.

            Önce küçük bir tepenin eteğine yelken bezinden bir çadır kurdu. Her şeyden önce barutunu dikkatle saklıyordu. Robinson’un ikinci düşüncesi yiyecek stokuydu. İlk günlerde elinden geldiği kadar az yiyecek tüketiyordu.

          Çok geçmeden Robinson gemide mürekkep ve kağıt buldu ve günü gününe hatıralarını yazmaya başladı. Barınağını uzun müddet oturacak hale soktu. Çadırın arka tarafında bir mağara buldu ve ilkel araçlarla mağarayı genişletti. Mağaraya sandalye, raf ve masa yaptı.

          Robinson’un bundan sonra adada geçen son yirmi dört yılı da ilk günlerden farklı geçmedi. Robinson adanın her tarafını gezdi ve adanın diğer yanına bir yazlık ev yaptı. Mısır,arpa ve pirinç yetiştire biliyordu. Her yıl yeni tohumları dikkatle saklıyordu, en sonunda küçük bir tarla ekecek kadar tohumu oldu.Yaban keçileri yakalayıp onları ehlileştirdi. Papağan yakaladı, onlarla oyalandı. Yeni eşyalar yaptı, mağarayı genişleterek dışarıdan gelecek tehlikelere karşı güvenli hale getirdi.

        Robinson’un adadaki yirmi dördüncü yılının ortasında bir olay, sürdüğü hayatın şeklini değiştirdi. Bir buçuk yıl kadar önce adaya vahşilerin geldiğini görmüştü. Bunlar herhalde başka adadan sandalla gelmişlerdi. Bunlar başka bir kabile ile savaşa başlamışlardı. Robinson bir sabah insan kemikleri ve parçalanmış insan eti bularak korkuya kapılmıştı. Vahşilerin geri dönüp kendisini bulmasından çekiniyordu. En sonunda vahşillerin bir kısmı adaya döndü. Kendilerine ziyafet hazırlığı yaparken Robinson üzerlerine ateş açarak onları korkuttu. Vahşilerin yanındaki esirlerden birini ellerinden kurtarmayı başardı. Artık adada yalnız değildi. Adama onu yakaladığı günün adını verdi. Cuma diye çağırmaya başladı. Cuma onun sadık bir kölesi oldu.

          Bir süre sonra Robinson, Cuma’ya İngilizce öğretmeyi başardı. Cuma, ona geldiği adada on yedi beyaz adamın esir olarak tutulduğunu anlattı. Robinson onları kurtararak birlikte uygar dünyaya dönmenin çarelerini araştırmak istiyordu. Robinson'la Cuma büyük bir kayık yaptılar ve diğer adaya gitmek üzere hazırlandılar. Bu sırada adaya yeni bir vahşi topluluğu geldi ve yanlarında da bir miktar daha esir getirmişlerdi. Esirlerden birisi beyaz adamdı. Esirlerin arasında Cuma’nın babası da vardı. Bu iki esiri kurtarmayı başardılar. Robinson on yedi beyaz esirden biri olan İspanyola elinden geldiği kadar iyi baktı. Cuma’nın adasını bir düşman kabile istila etmişti ve oradaki beyaz esirlerin hayatı tehlikedeydi.

            Robinson İspanyolu ve Cuma’nın babasını öbür esirleri kurtarmaya gönderdi. Onların dönüşünü beklerken bir İngiliz gemisinin adaya demir attığını gördü. Çok geçmeden kaptanla iki adamının gemide isyan çıkartan mürettebat tarafından atıldıklarını öğrendi. Robinson, Cuma ve üç denizci gemiyi almayı başardılar. Cuma, babası gelmeden adadan ayrılmak istemiyordu. Günün birinde gelip onların ne durumda olduklarını öğrenmeyi tasarladı. İsyancı tayfalardan beşi İngiltere’ye gidip asılmakatansa adada kalmayı uygun buldular. Robinson'la Cuma İngiltere’ye dönmüşlerdi. Otuz beş yıl süren ayrılıktan sonra 1687 Haziranın’da ana vatanına geldiği zaman hiç kimsenin tanımadığı bir yabancıydı.
          Robinson’un maceraları bu kadarla da bitmiyordu. Eski evini bulunduğu yere gelince,annesiyle babasının ve yakınlarının çoğu ölmüşlerdi. Yalnız iki kız kardeşiyle bir erkek kardeşinin sağ kaldıklarını öğrenmişti. Artık onu İngiltere’de tutan hiç bir şey kalmadığını gören Robinson Lizbon’a gitti. Arkadaşları mallarını saklamışlardı. Robinson öğrendiklerinden memnun şekilde İngiltere’ye döndü. Evlendi ve üç çoçuğu oldu. Karısı öldükten sonra 1695’de yeğenin kaptanlık ettiği bir gemiye binerek Doğu Adalarına ve Çin’e gitmek üzere yola çıktı. Gemi Robinson’un adasına da uğramıştı. İspanyollarla İngiliz gemicilerin yerli kabilenin kızları ile evlendiklerini ve adanın nüfusunun günden güne artmakta olduğunu gördü.

         Küçük koloninin emniyet ve huzur içinde olduğunu anladıktan sonra Cuma ile Robinson yine gemiye binip denize açıldılar. Brezilya’ya giderken gemiye vahşiler hücum etti. Savaş sırasında Cuma öldürüldü. Brezilyadan sonra Robinson Ümit Burnu’nu dolaştı ve Çin'e gelince Robinson'un burada bırakılmasını istediler. Robinson, Çinden Sibirya'ya giden bir kervana katıldı. En sonunda İngiltere'ye vardı.

          54 yıllık ömrünün   büyük bölümünü vatanından uzakta macera peşinde geçirmişti. Artık hayatının geri kalan kısmını da vatanında sükunet içinde, dönüşü olmayan o büyük yolculuğa yavaş yavaş hazırlanmakla geçirecektir.

    ESER HAKKINDA BİLGİ : Gerçekçi roman türünün en güzel örneklerinden olan Robinson Crusoe yazıldığı zaman yayınevleri bu romanı basmak istemediler. Bu eserin okuyucu bulamayacağından kuşku duyuyorlardı. Eserde karakterlerden çok serüvene önem verilmiştir. Kahramanların karakterleri gerçekçi bir dille anlatılmasına rağmen onların ruhlarından ve iç dünyalarından pek az söz edilmiştir. Robinson bilinmeyen ve işlenmeyen ve işlenmemiş cesaretin simgesi olarak  ele alınmıştır. Çünkü Robinson tek başına ıssız bir adada kalmasına rağmen sadece elindekini kullanarak kalmaz, adada kendine özgü birde uygarlık kurar.

    ESERİN ANA FİKRİ: Bana göre eserin ana fikri insanın ne olursa olsun hayattan kopmaması gerektiğini,elindeki imkanları değerlendirerek yaşama sımsıkı sarılması gerektiğidir.

  BAŞLICA KİŞİLER

  ROBİNSON:Eserin kahramanıdır.Robinson maceracı bir kişiliğe sahip olup hayata sımsıkı bağlıve elindeki imkanları iyi kullanmasını bilen bir insandır.

  CUMA:Robinson’un vahşilerin elinden kurtardığı bir yerlidir.Sadık ve çalışkan bir insandır.

YAZAR HAKKINDA BİLGİ: Londra’da doğdu. Gerçekçiliği benimseyen ilk İngiliz yazardır. Yoksul bir ailenin çocuğudur. Babası ailenin geçimini kasaplık yaparak sağlamakta idi. Yazar geçimin sağlamak için çeşitli işlere girip çıkmıştır. Avrupa’nın çeşitli ülkelerini dolaşarak armatörlük ve politik alanda önemli rol oynamıştır. Yazmaya 22 yaşında din adamları aleyhine bir broşür yayınlamakla başladı. 1685 ‘de Mouncount Dükünün emri altındaki ihtilalcilere katıldı ve cezalandırılmaktan zor kurtuldu. 1701 yılında hiciv şiiri “Gerçek İngiliz’i” yayınladı. Hükumet aleyhine yazdığı yazılar yüzünden hapse girdi. Hapisten Çıktıktan sonra Peview adında bir dergi çıkardı. En önemli eseri Robinson Crusoe’yi yazdığı zaman 60 yaşına gelmişti. 1731 yılında Londra’da öldü.