Eserin Adı : Semerkant
Yazarı: Amin Maalouf
Yayınevi: Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık
Basıldığı yer ve yılı: İstanbul, 1998
Çeviren: Ali Berktay
Orijinal Adı: Samarcande

1.  Eserin konusu: Ömer Hayyam ‘ ın Semerkant ‘ a gelişi ;  burada yaşadıkları ve tarihe damgasını vuran eserinin oluşması.

2.  Eserin özeti :  Roman 11. asırda yaşamış olan İranlı ilim adamı ve şair Ömer Hayyam' ın hayatı ve Rubailer adlı eserinin hikayesini anlatmaktadır.
     Kitap iki bölümden oluşmaktadır. Ömer Hayyam, bilgeliğiyle ve şairliğiyle her tarafta tanınan bir kişiydi. Onun tüm hayali Semerkant'ı görmek,  güzelliklerini keşfetmekti. Seyahatinde başından geçen birtakım olaylar sonucunda kadıyla tanışır ve onun tavsiyesi üzerine eserlerini bir kitapta toplar. Onun bu şairane ve bilge kişiliği kendisini devletin en üst kademesine kadar yükseltir. Herkesin takdirini toplar ve başta bağnaz dindarların baskısı olmak üzere bütün olumsuz şartlara rağmen eserini tamamlamaya çalışır.
     Eserin ikinci bölümünde de Benjamin Omar adındaki bir Ömer Hayyam hayranı bu  şaheseri bulmak için birçok zorlu yoldan geçer ve macerası Titanic yolcu gemisinin batması ve eserin de bu kazada kaybolmasıyla son bulur.

3. Eserin ana fikri : Zorluklara rağmen insanlar hayallerini gerçekleştirmeye çalışmalıdır.

4.  Kişiler ve olaylar:

Ömer Hayyam : Bilge, filozof,  gökbilimci, matematikçi, herkesin güvendiği ve olaylara tarafsız bakabilen bir kişilik.
Hasan Sabbah: Zeki , araştırmacı , azimli fakat bilgisini ve yeteneklerini kötüye kullanan birisi.
Benjamin Omar:  Araştırmacı , maceracı ve kendini Rubailer'i bulmaya adayan birisi.

5.  Eser hakkında şahsi kanaatim:  Eserde geçmişteki olaylar ortaya konularak okuyucuya dersler veriliyor. Tarihin fazla bilinmeyen yönlerine yazarın hayal gücü ışık tutuyor.

6. Yazar hakkında kısa bilgi: Amin Maalouf, 1949 yılında Lübnan'da doğdu. Ekonomi ve toplumbilim okuduktan sonra gazeteciliğe başladı. 1976'dan beri Paris ‘te yaşıyor. Çeşitli yayın organlarında yöneticilik ve köşe yazarlığı yapmış olan Maalouf , bugün vaktinin çoğunu kitaplarını yazmaya ayırmaktadır.

     Eserleri:  Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri , Afrikalı Leo , Semerkant , Doğunun Limanları , Tanios Kayası , Ölümcül Kimlikler.