RESSAM GÜLFER TETİK VE KARAKALEM SANATI

      Sanatçı, ressam, şair ve yazarlarla edebî bir sohbete yer vermek istiyorum. Türk Dili ve Edebiyatı Pedagojik Formasyon Eğitimimdeki öğrencilik dönemimde Balıkesir Üniversitesi Görsel Sanatlar Topluluğu (BAÜN-GST) öğrencisiyken resim, ebru, flow painting (akışkan/akıcı resim) ve seramik sanatında güzel çalışmalarımız olmuştu. Çağış Kampüsündeki rektörlük destekli Görsel Sanatlar Topluluğu Resim Atölyesi Öğretmenimizi, aynı zamanda Balıkesir T.C. Ziraat Bankası Güzel Sanatlar Lisesi Resim Öğretmeni olan Ressam GÜLFER TETİK Hanım’ı tanıyalım. Aslen Eskişehirli olup 2017 yılında Eskişehir ili topluluk gezimizde biz eski öğrencilerini de geziye davet edip bizlere kendi memleketindeki tarihî mekân ve müzelerde rehber olup üniversite gezimizde yalnız bırakmayan biri. Bizleri sanatta yetiştiren, resim sanatını sevdiren öğretmenimiz bu kez konuğumuz olsun istedim.

ELİF YAVAŞ: Hoş Geldiniz, Biricik Gülfer TETİK Hocam! Öncelikle röportaj teklifimi kabul ettiğiniz için bu incelik ve nezaketiniz adına teşekkür etmek istiyorum. Sanat yaşamınıza dair konuşalım. İlk önce sizi tanıyalım. Şahsen sizi yakından tanıyan, üniversiteden eski bir öğrenciniz olsam da mikrofon sizde olsun. Buyurun…

ELİF YAVAŞ: Resim merakı kaç yaşınızda başladı? Kendinizden kısaca bahseder misiniz?

GÜLFER TETİK: Her çocuk resim yapmayı sever. Onun için resim, bir konuşma ifade biçimidir. Meraklı bir çocuktum. Doğayı gözlemleyip renkler ve biçimleri izlemekten zevk alan birisiydim. Hâlen de öyleyim. Annem ben küçükken bana resim defteri yetiştiremezdi, çok güzel resimler çizince çabucak defterim biterdi. Doğanın düzeni, disiplini insanı büyüler. Bakmasını bilirseniz size sonsuz kapılar açılır.

Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Görsel Sanatlar bölümünden mezun oldum. 23 yıllık öğretmenim. İlk görev yerim Kahramanmaraş’ın bir köyü idi. O köydeki çocukları unutmuyorum, çok becerikliydiler. Hâlen görüşüyoruz. Balıkesir Gönen ilçesi ve Balıkesir merkez T.C. Ziraat Bankası Güzel Sanatlar Lisesinde çalışmaktayım.

ELİF YAVAŞ: Kişisel resim sergileri düzenliyorsunuz. Yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

GÜLFER TETİK: Kişisel sergiler yerine karma sergilere katılmaktayım. 12 bayan sanat eğitimci arkadaşımla 2010 yılında “Kadın SanArt”ı kurduk. Her yıl düzenli olarak yılda 4 sergi açmaya çalışmaktayız. Yağlıboya resimler yapmaktayım. Daha çok konularım doğa, insan, canlılar. Kısacası yaşamı ve bana yüklediği anlamı resmetmekteyim.

ELİF YAVAŞ: Üniversite atölye çalışmalarımızda arkadaşlarım karakalem ve yağlıboya çalışmayı çok severdi. Karakalemde kendimi yetenekli göremeyince taş boyama ve ebru sanatına odaklanmıştım. Sizce karakalem sanatında yetenek gerekiyor mu?

GÜLFER TETİK: Sanat dallarında yaratıcı olmamız doğuştan gelen yetenekle ya da sonradan kazandığımız becerilere bağlı olamaz. Bunun için hangi sanat dalı olursa olsun, ilgilendiğimiz sanat alanı ile ilgili bilgi, teknik ve yöntemleri de öğrenmiş olmamız gerekir. Çalışarak bu alanda başarılı olmak mümkündür. 

 ELİF YAVAŞ: Annesini örnek alarak mükemmel yağlıboya tablo resimleri yapan, İstanbul Yeditepe Üniversitesini burslu kazanan, üniversitede “Moda ve Tekstil” bölümünde okuyan bir Kübra kızınız ve sizi destekleyen bir eşiniz Öğretmen Ferhat Bey var. Kızınızla beraber sergi açmayı yahut bir projede yer almayı düşündünüz mü?

GÜLFER TETİK: Evet düşündüm. Hayaller sınırsız. Umarım bir gün birlikte bir projede yer alırız. Gerçi bir arada bulunduğumuzda sürekli neler yapabiliriz ya da düşündüğümüzü yaparsak nasıl olmasını istediğimizi düşündüğümüz karşılıklı beyin fırtınası sohbetlerimiz mevcut.

ELİF YAVAŞ: Sanatından ve fırçasından ilham aldığınız ressamlar kimlerdir?

GÜLFER TETİK: Sanatı ve sanatçıyı severim. İlham kaynağım: doğa, hayat, insanlar. Beni etkileyen sanatçıların eserlerini ortaya koyarken geçirdikleri zaman, çaba, bunları öğrenmek beni etkiler. Sanat eğitimcisiyim. Birçok sanatçı ve sanat eserini beğenirim. Renkler, biçimler, teknikler çeşitli. Ayrı ayrı yazınca uzayabilir, isim verince diğer meslektaşlarıma haksızlık olur.

ELİF YAVAŞ: Yazın da kendi resim atölyeniz öğrencilerinize açık ve oldukça renkli bir ortamınız var. 2018 yılının yaz ayında Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinizin karakalem portre çizimlerinde “Gönüllü Model” olmak beni çok mutlu etti. İki saat portre çizim çalışmaları esnasında elimde kitabımla model olmak bana keyif verdi. İsteğe bağlı karakalem portre siparişi veren sanatseverleriniz var mı?

GÜLFER TETİK: Atölyemizde bulunman, öğrencilerime destek olman bizleri ziyadesiyle mutlu etti. Zira her zaman model olacak birini bulmak kolay olmuyor. Öğrencilerim ve kendim adıma teşekkür ediyorum.

Evet, zaman zaman siparişler oluyor. Kendim yapmazsam da kızıma, öğrencilerime yaptırıyorum. Harçlıkları olsun istiyorum.  Gereken çaba konusunda yardımımı esirgemiyorum.

ELİF YAVAŞ: Balıkesir Üniversitesi Görsel Sanatlar Topluluğu Danışmanımız Prof. Dr. Gülhan VARDAR ÜNLÜ ve sizinle 2017 yılı yaz ayında “Flow Painting” çalışmaları yapmıştık. Üniversite kantinlerini renklendirmek adına tekrar böyle çalışmalar yapılacak mı?

GÜLFER TETİK: Çok eğlenceli, bir o kadar yorucu ve dağınık bir çalışmaydı. Sonuç güzel oldu. Gülhan hocamız öğrencilerin hayatına sanatla dokunmayı keşfetmiş. Çok değerli bir insandır. Amaç; gençlerin üniversite yaşantısında elde edecekleri en güzel deneyim olmasıdır, diyebiliriz. Arkadaşlıklar, dostluklar, ortaya çıkan eserler, projeler, gün sonu çayları ve sohbetler… Üniversite topluluk atölyemize “Hayat Atölyesi” diyorum. Böyle kaç üniversite vardır bilemiyorum. Gülhan hocamız olduğu müddetçe mutlaka yeni çalışmalar olacaktır.

ELİF YAVAŞ: Öğrencileriniz il genelinde resim çalışmalarına katılıyorlar. Genç ressamlarınızdan umutlu musunuz?

GÜLFER TETİK: Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerimiz istekli ve ilgili gelen öğrenciler. Hemen her sanatsal etkinlikte yer alabiliyorlar. Yorulmak yok. Elbette umutluyum. Sanat eğitimcileri, tasarımcılar, reklamcılar, görsel iletişimciler daha birçok mesleği göğüsleyebilecek gençlerdir. Sanat eğitiminin temelini alıyorlar. Üzerine inşa edecekleri her iş sağlam olacak. Geleceğin sanatçıları onlar.

ELİF YAVAŞ: Resim Öğretmeni olmasaydınız hangi mesleği seçerdiniz?

GÜLFER TETİK: Bilmiyorum. Yine sanatla ilgili olurdu sanırım. Hiç düşünmedim. Mesleğimi severek yapıyorum. Tasarımla ilgili meslekler ilgimi çeker.

ELİF YAVAŞ: Son bir soru ile sohbetimizi noktalayalım. Uluslararası bir resim projesi yahut sergi çalışmaları olursa yer almak ister miydiniz?

GÜLFER TETİK: Şu anda yürüttüğümüz projelerimiz mevcut. Öğrencilerime “Çağdaş Sanat” başlığında TED projemiz var. Bu yıl öğrencilerimden hariç, kendi adıma planlarımın içinde yer alan grup sergilerine yine katılım gerçekleştireceğim. Yurtdışı sergileri, seneye planlarım arasında bulunmaktadır. Yeter ki zamanı yakalayıp resim yapabileyim.

ELİF YAVAŞ: Değerli öğretmenim çok sağ olun. Sizin resim atölyenizde buluşarak karakalem çalışmaları arasında bana röportaj için vaktinizi ayırmanız adına mutlu oldum. 2018-2019 Eğitim ve Öğretim döneminde yeni öğrencilerinizle sizlere resim dalında başarılar diliyorum.

GÜLFER TETİK: Sevgili Elif, ben de sana çok teşekkür ediyorum bizleri böyle bir yazıda buluşturduğun için. İşinden ve kursundan artan zamanlarında her Cuma üniversite kampüsümüzde açık olan atölyemize seni de bekleriz. İyi tatiller dilerim.

ELİF YAVAŞ: Güzel bir röportaj oldu, teşekkür ediyorum Gülfer Hocam. Kısacık sohbetimizde sanatsal bir keyif aldım. İnşallah sizi yakından tanımak isteyenler, bu yıl lisenizin yetenek sınavını kazanan Güzel Sanatlar Lisesinin yeni öğrencileri de mutlu olurlar. Umarım gençlerimiz de sizin atölyeniz ve karma sergilerinizle tanışma fırsatı bulurlar. Yeni bir sanatsal günde buluşmak dileğiyle... Balıkesir Üniversitesi ve T.C. Ziraat Bankası Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerine, Eskişehirli sevdiklerinize renkli bir yıl diliyorum.

 

08.08.2018 - Çarşamba

Röportajı Hazırlayan - Editör: Elif YAVAŞ