ESERİN ADI :Ak Topraklar
YAZARI :Emine Işınsu
YAYINEVİ VE ADRESİ :Ötüken Neşriyat -İstanbul
BASIM YILI :1990
YENİ BASKI: Bilge Kültür Sanat

1.ESERİN KONUSU:
Selçuklu Devleti’nin kuruluşundan Malazgirt Savaşı’na kadar olan savaşlar ve olaylar anlatılmaktadır.

2.ESERİN ÖZETİ:
Bayındır Bey bir Türkmen Beyidir. Onun zamanında Selçuklu Devleti’nin hükümdarı Alparslan’dır. Bayındır Bey kendi beyliği ile Selçuklu Devleti’ne katılır. Selçuklu Devleti’nde bir uç beyi olarak görev yapmaktadır. Devamlı olarak Bizans’a akınlar düzenlemektedir. Bayındır Bey’in başlangıçta 5 çocuğu vardır fakat akınlar sırasında 4 çocuğu şehit düşer. Daha sonra Bayındır Bey Bizans topraklarında casusluğa başlar. Bu arada Selçuklu Devleti de Anadolu'da ve İran topraklarında ilerleyerek büyük başarılar elde etmektedir. Bizans da bu ilerleyişi durdurmak için savaş hazırlıklarına başlamıştır. Savaş hazırlıkları her iki tarafta da çok ciddi şekilde sürmektedir. Bu sırada Bayındır Bey Romen Diyojen'in çok güvendiği komutanlardan birisi olmayı başarır. 
Bizans ordusu Konstantinapol’den (İstanbul'dan) harekete geçer. Yol üzerindeki Türkmen kabilelerinin obalarını yakıp yıkarak ilerleyişini sürdürür. 24 Ağustos günü Malazgirt’e varırlar. Bu sırada Selçuklu Devleti’nin ordusu da düzenlenerek Malazgirt’e ulaşmıştır. Savaşa bir gün kala Bayındır Bey Bizans ordusundan gizlice kaçarak Alparslan’ın ordusuna katılır. Selçuklu ordusuna Bizans ordusu hakkında önemli bilgiler verir. Alparslan ordusunu hazırlayarak savaşa başlar. Bayındır Bey’in yardımları sayesinde Bizans bozguna uğratılır.

3.ANA FİKRİ:
Bir devleti oluşturan sistemin çok iyi işlemesi ile elde edilen zaferler kalıcıdır.

4.ESERDEKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:
Bayındır Bey: Güçlü bir kişiliğe sahip, bilge aynı zamanda iyi bir komutandır.
Yağmur: Bayındır Bey’in oğludur. O da babası gibi yiğit biridir.
Erdem Bey: Bayındır Bey Bizans’ta casusluk yaparken Yağmur’a ve annesine babalık yapan bir can yoldaşıdır. 

5.ESER HAKKINDAKİ ŞAHSİ GÖRÜŞLER:
Kitap akıcı bir dille yazılmıştır. Türklerin eski yaşayışları, dilleri, töreleri hakkında bilgi vermesi bakımından okuyucuya yararlıdır.

6.YAZAR HAKKINDA KISA BİLGİ:
Yazar Kars’ta doğdu. Halide Nusret Zorlutuna’nın kızıdır. Ankara Koleji’ni bitirdi. Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesinde Felsefe bölümü öğrencisi iken öğrenimini yarıda bırakarak yazarlığa başladı. Yazarın diğer eserleri: Sancı, Canbaz, Atlıkarınca, Azap Toprakları, Küçük Dünya, Çiçekler Büyür...

Ak Topraklar'ı buradan temin edebilirsiniz...