Eserin Adı: İşgal ve Kurtuluş
Türü: Roman
Yazarı: Hüseyin Adıgüzel
Yayınevi: Bilgeoğuz Yayınları
Basım Yeri ve Yılı: İstanbul - 2015
Konusu: Kurtuluş Savaşımız ve Teşkilat-ı Mahsusa.
Özet: 
     Tarih boyunca çok az millet, mutlak ve kesin bir tehdide karşı; sonu kesin olarak yok olmaya yönelik işgal, acı ve gözyaşı dolu yılların ardından, ortaya yepyeni bir devlet çıkarmış, Simurg efsanesini doğrularcasına kendini yakan küllerinden Anka Kuşu gibi yeniden doğmuştur!
     Birinci Dünya Savaşı kaybedilmiş, fakat ebedilik ispat edilmiş; Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşları sayesinde yepyeni bir hayatın, yeni ve çok dirençli bir ruhun yolu açılmış, yeni ve kararlı bir irade ile yeryüzüne Millet olarak yeniden dönülmüştür." Her safhası düşünülmüş, planlanmış, idrak ve zaferle taçlandırılmış bu hareket, Türk Ordusu'nun, Türk subay ve komuta heyetinin yüksek kudret ve kahramanlığını tarihte tespit eden muazzam bir eserdir.
     Bu eser, Türk Milleti'nin hürriyet ve istiklâl fikrinin benzersiz abidesidir! Bu eseri vücuda getiren bir milletin evlâdı, bir ordunun başkomutanı olduğumdan dolayı ilelebet mesut ve bahtiyarım!" Büyük işleri her zaman, büyük milletler başarır. Türk Milleti Kurtuluş Savaş'ı yıllarında, tarihin eşini az kaydettiği, inanılmaz bir davayı, büyük bir cesaret ve kahramanlık örneği göstererek başarmıştır.Dahi Başkomutan Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde,; onun cesareti, azmi ve yol göstericiliği sayesinde kazanılan bu büyük dava; Dünya Tarihi'ne altın harflerle yazılan, Türk'ün en büyük mucizelerinden biridir.Bu büyük mucizeyi, başkomutan ve komuta heyeti, kahraman askerlerimiz savaş meydanlarında; memuru, çiftçisi, hekimi, yazanı, çizeni, esnafı, iş adamları, din adamları, öğretmenleri, öğrencileri, eşkiyası, efesi, çetecisi el ele yürek yüreğe vererek şehirlerde, kasabalarda, köylerde yaratmışlardır.
     İşte millet Savaşı budur! Bu kitap, bu Millet Savaşı'nın, bu büyük davanın, bu muazzam eserin, bu mucizenin ve bütün bunların kahramanlarının, romanıdır!
Dil ve Üslup: Dili oldukça anlaşılır. Üslup konuya göre akıcıdır.
Eser Hakkında Şahsi Görüşler: Yediden yetmiş yediye herkese tavsiye ederim.
Yazar Hakkında Bilgiler: 15 Nisan 1948'de Manisa'nın Turgutlu ilçesinde doğdu. İlk ve ortaokulu Turgutlu'da, liseyi Balıkesir'de okudu. 1966 yılında İ.Ü. Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyat Bölümünü bitirdi.  Afyon, Ağrı, Siverek, Adana, Gebze ve İstanbul'da Türkçe ve edebiyat öğretmenliği yaptı. 1994 yılında emekli oldu. Hüseyin Adıgüzel 1991 yılından itibaren Türk devletlerinde Türkçe öğretmenliği ve eğitim işlerinde çalıştı; sosyal ve siyasî faaliyetlere katıldı. Yazıları Töre, Türk Yurdu, Orkun, Türk Solu gibi dergilerde çıktı.

Eserleri: Deyim Hazinemiz (1991), Kısa Dilbilgisi (1992), Azerbaycan Halk Cephesi ve Özbekistan Birlik Halk Hareketi (2000), Türk Dünyasının Köşe Taşları (2001), Edebî ve Politik Şahsiyet Olarak Sabir Rüstemhanlı (2003) Hatayi Yurdu (Sabir Rüstemhanlı'dan, hatıralar, 2004), Nerimanov-Seçme Makaleler (2005).