Kitap Adı: Sınırsız Güç
Yazarı     : Anthony Robbins
Çeviri      : Dr. Mehmet Değirmenci
Yayınevi : İnkılap Kitabevi
Baskısı    : 12.Baskı / 431 Sayfa
 
     Her ne kadar bu kitaptan önce ve sonra okunması gereken eserler olsa da “altı ay içinde sadece bir adet kitap okuyabilirim ne önerebilirsiniz” sorusu ile karşılaşsam, hiç tereddütsüz bu kitabı önerebilirim. Düşünceyi, insanı, dünyayı, davranışları çözümleme kılavuzu gibi olan bu kitap, en içten samimi duygularla yazılmış ve uygulanmış bir kaynak eser. İleriki yıllarda tekrar okuyacağım kitaplar listesine aldım. “çok fazla kitap okuyamam” diyorsanız, hakkınızı bu kitaptan yana kullanın fakat 431 sayfalık kitabı aceleye getirmeden iki haftaya yayarak okumanızı öneririm.
     Hiçbir eser yalnız başına zirve etkisi yapamaz. Öncesinde ve sonrasında takip edilmesi gereken yol, yöntem ve haritalar vardır. Aynı hekimin, sırayla alınmasını önerdiği ilaçlar gibi.
Yaşam boyu huzur, güven, başarıyı yakalayabilmemiz için, ihtiyacımız olan güçlerin uyumlu ve dengeli olması bize zaman kazandırır. Bunlar; biyolojik, fizyolojik, psikolojik güç, kendine güven, azim ve kararlılık ve diğer insani frekanslı duygularla ilerlemek zorundayız yaşamda.
     Yazarın seçtiği ve bizlerle aktardığı konu, anlatım dili, çeviri dili ve akıcılık olağanüstü güzellikler içeriyor.  Kitabın ilk başları akıcı ve sürükleyici, orta kısımlarda bilimsel açıklamalar ilginizi çekmeyebilir, üçüncü kısım ise tekrar yaşanmış olaylar, deneyimler ve temennilerle akıcılığı ve konu bütünlüğü devam ediyor. Hazine arar gibi, nakış örer gibi, dikkat ve sabırla istifade etmenizi öneririm.
     Yazarın diğer kitabı olan, 631 sayfalık, “içindeki devi uyandır” adlı kitabını da okuyacağım.
     İnsanlığı, evreni ve aralarındaki uyum, ilgi, sevgi ve dayanışmayı bir bütün olarak ele alan yazarın, kitap dünyasına çok kalıcı bir miras bıraktığına inanıyorum. Okudukça, hissettikçe, duydukça, gördükçe insan yeni kapılardan geçiyor, yeni bilgi ve gerçeklere ulaşıyor, bakış açısı daha da genişliyor.
     Okuduklarım, gözlemlediklerim ve hissettiklerimden; kelime ve kavramlar, geçmiş ve geleceğe dair değerlendirmeler birikir zihnimde. Bunlar zaman zaman şiir olarak kalemime yansır, bazen bir özdeyiş olur, bazen de makale şeklinde bir ifade sanatına dönüşür.
 
03.03.2018