Kitap Adı  : Negatif Limanlardan Pozitif Sulara
Yazarı       : Oğuz Saygın
Yayınevi   : Karma Kitaplar
Baskı         : 96. Baskı /Ocak 2017 /162 Sayfa
 
     Bazılarına bilim, sanat, teknoloji, sosyal bilimler, edebiyat alanlarında kitap okuyup, uygulamanın, üretmenin, paylaşmanın önemini vurguladığımda; bu alanları önemsediğini fakat vaktinin olmadığını, vaktinin olmadığını ispatlamak için de neredeyse 100 sayfalık kitabi savunma yapmaya niyetlendiğini görürsünüz.
     Kimsenin tercihine, önceliğine elbette karışamayız. Güzel bulduğumuz, önemsediğimiz değerleri paylaşmakla mükellefiz.
     “Yılda 1 (bir) adet kitabı ancak okuyabilirim” düşünce ve niyetinde olanlar varsa ilk yıl bu kitabı okumalarını öneririm. 96 baskı yapmış, 2 günde okunabilecek olan kitap, bu övgüyü fazlasıyla hak ediyor. Zaten okuduğunuzda, yılda 1 kitapla yetinmeyecek, ayda 1 kitabı hedefleyeceksiniz önce.
     Kişisel gelişim tanımına açıklık getirelim. Bu kitap; kişisel gelişim, eğitim ve değişim kavramlarını NLP yöntemi ile yorumlamış harika bir yaşam/başarı/mutluluk reçetesi.
     Kişisel gelişim bir ana bilim dalı değil, fakat birçok bilim ile dolaylı dolaysız irtibatlı bir alan.
     Kişisel gelişimi kavramını dar bir alana hapsedemeyiz.
     Bireyin gelişim ve değişimine olumlu katkı sağlayan her öğeyi, öğretiyi bu alana dahil edebiliriz.
     Bazıları, anlamadığından veya anlamak istemediğinden, kendi beklentisini boşa çıkaracağından; ilgi ve değerini düşüreceğinden, “kişisel gelişim kitaplarına karşıyım” diye tutarsız, dayanaksız bir görüş ortaya atarlar.
     Neye karşı değilsiniz o zaman, kişi gelişmemeli mi ya da gelişmek için ne yapmalı?
     Alternatif de sunamazlar.  Bazı bağnaz anlayışı temsil eden birey veya oluşumlar, bu slogan ile yürümekten yanadırlar. Neden? Çünkü sadece kendi önerdikleri yaşam tarzını benimseyip, sadece önerdikleri kitapların okunmasını ve dışına çıkamamasını arzu ederler.
     Çıkılırsa, taraftar, mürit ve itaat eden bireyi kaybedecekleri zehabına kapılırlar.
     Günlük yaşamda pozitif bir bakış açısı geliştiremedikten sonra; sayısı diploma, unvan, mülk sahibi olsanız ne değişecek ki? Tek kişilik dev kadro ile, kendi maddi değerlerinizi bir odaya veya adaya hapsetmiş olursunuz. Daha edebi vurgu beklentisinde olanları, “kendini düşünen kendi kadardır” adlı halk şiirimi okumalarını öneririm.
     Sayın Oğuz Saygın’dan okuduğum bu ikinci kitap. Vakit buldukça diğerlerini de okuyacağım.
     Anlatımlarını kendimden bir parça gibi hissettim.
     Sizler de pozitif sulara yelken açmakta geç kaldıysanız veya bu yolculuğunuzu daha kalıcı, verimli, sağlıklı hale getirmek istiyorsanız, işte size güzel bir kılavuz kaptan.
     Devamını kitaba havale ediyorum, iyi okumalar.10.02.2018