Yazdır
Üst Kategori: Kitaplar
Kategori: Tavsiye Edilen Kitaplar
Gösterim: 16562

░   Mustafa Çokay, mütevazi kişiliğine rağmen Türkistan Milli Hareketi’nin eşsiz lideri olarak Türkistan bağımsızlık hareketini yeni bir aşamaya yükseltmiş, onu teşkilatlandırmış, temellendirmiş, maksat ve hedeflerini, strateji ve taktiğini belirlemiştir.
     Mustafa Çokay’ın devlet adamlığı, bugün bile güncelliğini koruyan görüşleri, değerlendirmeleri, araştırmaları, nasihatleri, başta Kazakistan olmak üzere Türk cumhuriyetlerinin gelişimine, genç nesli vatanperver ruhla eğitmeye hizmet etmektedir.
     Onun engin mirasının, Kazakların ve bütün Türk halklarının paha biçilemez manevî hazinesi olarak nesilden nesle ulaşacağı kesindir. Mustafa Çokay, Rusya esaretindeki Türk halklarını birkaç asırdan beri bağlandıkları zincirlerden kurtarmak ve dünya ölçeğinde muteber bir devlet çatısı altında birleştirmek için her şeyden fedakârlık yapmış bir mücadele adamıdır. Her türlü zorluğa göğüs gererek, vatanına ve ülkesine hiçbir karşılık beklemeden hizmet etmesi, halkına duyduğu sonsuz saygıdan kaynaklanıyordu. Ona göre, güçlü millî şuur olmadan bağımsızlığa kavuşmak mümkün değildir. Mustafa Çokay, millet olgusunun ebediyen var olacağını kabul etmeyen, enternasyonalist ve kozmopolit akımları tamamen reddederek, “milliyetçilik fikri, halkların canı ve yüreğidir. Milletimiz yaşadıkça o da var olmaya devam edecektir,” demiştir. Türkistan’ın tarihinde muhacerette mücadele etme geleneği olmamasına rağmen M. Çokay; Türkiye, Afganistan, İran, Suudi Arabistan, Doğu Türkistan ve Avrupa ülkelerindeki Müslüman Türk muhacirlerini, bağımsızlık mücadelesi bayrağının altında toplayabilmiş örnek bir şahsiyettir.
     Mustafa Çokay’ın yönettiği “Türkistan Millî Birliği” teşkilatı ile onun sesi olan Yaş Türkistan dergisi onların ideolojik ve manevî merkezi haline gelmiştir.
     Prof. Dr. Köşim Yesmagambetov tarafından kaleme alınan, Ötüken Yayınevi tarafından Türk okuyucuların istifadesine sunulan "Mustafa Çokay-Türkistan Bağımsızlık Mücadelesine Adanmış Bir Ömür" kitabında, neredeyse bütün hayatı muhacerette geçmiş bu eşsiz mücadele adamının hayatını -doğumundan vefatına kadar- yerli ve yabancı birinci el arşiv belgelerinden okuyacaksınız.


Kategori : Biyografi|Hatırat|Armağan
Stok Kodu : 9786051553177
Boyut : 13,5x21
Sayfa Sayısı : 494
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : Ekim 2015
Resimleyen : Zafer Yılmaz
Kapak Türü : Karton Kapak
Kağıt Türü : 60 gr. Enso Creamy
Dili : Türkçe

Temin edebileceğiniz internet kitapçısı: kitaburda.com