Oyhan Hasan Bıldırki 1947 yılında Söke İlçesi’nin Bağarası Kasabası’nda dünyaya gelmiştir. İlk okulu Bağarası’nda, ortaokul ve lise öğrenimini ise Aydın’da görmüştür. Bursa Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü’nü 1971’de bitirmiştir. Yurdun muhtelif bölgelerindeki okullarda yıllarca görev yapan Oyhan Hasan Bıldırki, halen Söke İlçe Millî Gençlik ve Spor Şube Müdürü olarak vazife görmektedir. Evli ve iki çocuk babası olan Oyhan Hasan Bıldırki’nin birçok edebiyat dergi ve gazetesinde eserleri yayınlanmış. Bazı ansiklopedilerin çeşitli maddelerini yazmıştır. 1964 yılında Liseden Sesler ile Dönülmez yol isimli iki kitap yayınlamıştır. Bunlardan birincisi şiir, ikincisi romandır. 1975 yılında ise Koçaklar isimli millî hikâyelerini piyasaya süren Oyhan Hasan Bıldırki, şimdi de Üçüncü Günün Öğlesi ismini verdiği çeşitli hikâyelerini kitap haline getirip piyasaya sunmuştur.
       Söke, Aydın’a bağlı 50.000 nüfuslu bir ilçe. Bugüne kadar Türk Edebiyatı’na bir yığın şair, yazar bağışlamış bir yer. Oyhan Hasan Bıldırki’nin 4. kitabını yayınlamış olması da onun yazı hayatına nasıl önem verdiğinin bir göstergesi. Oyhan Hasan Bıldırki’nin öyküleri eğitici özellikler taşıyor. Mesleğinin “öğretmenlik” olması; şiir, yazı ve öykülerini de etkilemiş. Aslında eğitici yayımlar sunmak her toplum için fayda sağlar. Oyhan Hasan Bıldırki, böylesine bir hizmette var olduğu için şanslıdır. İleride Söke Tarihi’ndeki yerini alacaktır.
       Oyhan Hasan Bıldırki’nin kitabı 96 sayfa. 12x20 ebatlı olan kitabın içinde “Üçüncü Günün Öğlesi, Bir Gecenin Sonunda, Saatiniz Kaç, Endişe, Küçük Adamlar, Binlerce Susam, Çekirgeler, İkizler, Çiçeklerle Birlikte, Rahatlamak, Ömür Geçintisi, Bir Lira İçin” başlıklarını taşıyan 13 öyküsü yer alıyor. Kitabı, İzmir-Çankaya’da bulunan Doğruluk Matbaacılık Koll. Şti. tesislerinde dizilmiş, basılmış. Cildi falan çok güzel, fiyatı 500 lira.
       Oyhan Hasan Bıldırki “Üçüncü Günün Öğlesi” ismini verdiği eserinden 2000 adet bastırmış, 600.000 liraya mal etmiş. Söke’den Kuşadası’na geçerken bir ara kendisini ziyaret edip çayını içtim. Konuşmamız sırasında bana “500.000 lirasını kurtardım, 100.000 lira zararım var.” dedi. Yayıncılığın kurallarının böyle olduğunu bilirdim. Önümüzdeki aylarda diğerlerini de satarak zararını kurtarabileceğini izah ettim. Bu arada kapak dizaynının İlhan Doğan’a ait olduğunu yazmalıyım. Kitabın arkasında yazarımızın fotoğrafı ile biyografisi olduğunu belirtmeliyim. Kitabın kapağı bristol. Özellikle yıllardır benim de kitaplarımı dizip basan matbaanın son derece iyi bir kitap basıp çıkardığı gözden kaçmıyor. Yazışmak, kitabı edinmek için; Oyhan Hasan Bıldırki – İlçe Millî Eğitim Gençlik ve Spor Şube Müdürü – Söke / Aydın adresine yazabilirsiniz. (1)
       Yeni bir hikâyeci ile tanışacaksınız, hoşunuza gidecek(2).

               (1) Yazı 1986 yılında yazıldığından yazarın eski adresidir. Yazar emekliye ayrılmıştır.

              (2) 19.11.1986, İki Nisan Gazetesi - Van