Dilimizden yansıyan her kelime kitaplarımıza yolcu olur en görsel hâliyle. Görsellik ile dilsellik tek vücut olur satırlarda. Can kulağıyla dinleriz bilgili insanları. Kitap Fuarından imzalı kitabını edindiğimiz bir yazarın şansını yakalarız uzun mücadele sonrası. İlgiyle takipçisi olduğumuz bir yazar için, imza kuyruğu sırası bize gelince aradaki o bekleme dakikalarını unutuveririz o an.

     İnce ayrıntıları oturup not alırız, sonra tozlu raflardan indiririz. Düş kırıklığı, duş kırıklığı gibi susuz kalmaz. Geçmişi aktarıp geleceğe ışık tutarız. Bünyemizde barınır yaşanmış hisler. Gözler önündedir parça bütün ilişkisi. Bahsi geçen mekânda yolcu oluruz romanda. Mekânlara değer katanlar, o ortamda soluk alıp veren ve nefesini hakkıyla veren renkli insanlardır. Yüreğinden çıkan çağrışımı dışa vuruş, düşe vurulanlar ile aşkına vurulurcasına vurgulanır. Yeni baştan hayat bulur her şey. Noktasından virgülüne donanımlıdır hayat. İçselleştirerek başarılı anlatıma bürünür edebî kalem. Takdire şayan bir ruh analiziyle can olur öykü kahramanları. Keskin gözlemle yolcu olur fizikî görünüm. Kırık dökük ruh hâlinin mazisini yaralı yüreklerden uzanarak yüzünü güldürebilmeli.

     Görsellik ön planda olup dilsellik de sanatın yoldaşı olur edebiyatta. Camekân önü gibi vitrinleşerek filme uyarlanır kitaplar. Beyaz perdeden beyaz hatıralara kucak açar beyaz gelecek. Serenat yağar gökten keman sesi karışık. Gerçek bir hayat yolculuğu dalgalanır dilde. Misket pırıltısında bir avuç bilye cam gibi gözlerde buğulanır. Gurur ve intikam, cesur ve güzel, kardeşçesine kendinden emin adımlarla hayatta dik durmayı öğrenir.

     Her yazar az buçuk yaşadığı çağa tanıklık edip yansıtır. Bir nevi yaşama pencere açar. İçten ve samimi olmak herkesin harcı değil, doğal olana kalben hayran kalırsınız. Belgesel tadındadır şu coğrafya. Sil baştan yazılanlar yeni baştan kaleme alınıp ilk baştan yazılır. Her hatıranın ilki güzeldir ve özeldir ilk olmak. Avuçlarda toplanır huzur. Yürek üçgeninde görsellik ve dilsellik el ele verir. Dikkatli bir okur kitlesi yaratır mısralar. Dik ve sağlam duruş can olur cam kırıntılı yürekte. Satırlarda biriken hatıralar bellekte hatırlanır. Hikâyeleşen her şey hassasiyetle irdelenir, öznellikten nesnel anlatıma yol alınır. Ayrı bir tat yaratır hayatın görselliği, film perdesi yahut bir kitap kapağı gibi capcanlı şatafatlıdır. Edebiyat dünyası yeni yüzlerle tanışır an gelir. Dilsellik ile görsellik bir kitap kapağında evlenir.

 

19 Temmuz 2018 - Perşembe