Sevgi ve selâm dili insanları birbirine yakın kılar. Dil yarası almadan tatlı dili seçmeli insan. Gönül dili muhabbet diliyle kucaklaşınca kardeşlik dili doğar. Pir konuşma, bilgin gibi yürekten konuşma yüceltir insanı. Söz varlığımız ve okuma adabı, okuma idrakimize katkı sağlar. Zamanımız, eğitim ve sosyal etkileşim olanağımız varsa okumak aleyhine türeyen engeller yok olur. Nefes alma, yeme içme, barınma ihtiyacı yanında ‘kitap okuma ve kültürlenme’ ihtiyacımızı da listeye koymalıyız. Okuduğumuz kadar kültürlüyüz ve okuduğumuz kadar insanız.

     Bazen deruni çınarımız, gönül üstadımız olan bir büyüğümüz hakka yürüyünce onun yerini kimse dolduramaz. Mecnunlara Leyla gerek, ilime susayanlara gönülden bilgi ışınlayan öğretmenler gerek. Güneş, yelken gibi doğar yaşamımıza. Mutluluk, kuş seslerine konup yuva yapar. Uzaklar yakın olur, hayallere uzanmak bile güç olmaz. Huzur ve sıhhatin kıymetini de bu ikisini yitirmeden bilmeli. Gençliğin, boşa geçen zamanın, sağlığın, tüketilen kelimelerin yerini güzelliklerle tamamlamalı.

     İçimizdeki ritme uyup çocukça müzikle fısıldamalı bedenimize. İnsani yolculukta Allah’ın ipine sımsıkı sarılmak önemlidir.

     İnsanları sömürmeye alışırsak sevmeyi unutup hissiz yaşarız. Sade, özgür bir hayat için en iyi yol; okumak, okumak ve okumak. Şiire ve musikiye yer vermek, özlemek, muhabbet etmek, sessizce bir köşeye çekilmek, kendimizi dinlemek de insan oluşumuz adına manevî tat verir. Kalemimize içten birkaç satır dokunur kimi zaman. Eşeğin sırtına bir kütüphane dolusu kitabı yüklesek de eşek yine eşek kalıyor. Eşeğe altın semer vursak yine eşek… Bilirsiniz, büyüklerimiz bu hayvancağıza ne sözler dökmüşler. İnsana fayda vermeyen bilgi de bu hayvanın durumu gibidir. Beyninde kütüphane dolusu kitap / bilgi olup da etrafındaki insanlara ilim aşılayamamak ne acı. İstenmeyen davranışlar aile içinde de filizlenmemeli. Kötülüğün panzehiri iyiliktir. İlimle, okuma sevdasıyla iyiliği yaygınlaştırırız.

     Faydalı ilim taşıyorsak onu paylaşmalı. Faydasız ilimden, besmelesiz başlanan işten, şeytanın nefsinden Allah hepimizi korusun. Bilgiyi kullanılabilir malzeme haline getirelim, okuma aşkındaki mum ışığımızı dalga dalga çoğaltalım.