Yanukoviç, Kazakistan, Rusya ve Beyaz Rusya  tarafından kurulu olan Gümrük Birliği’ne  gözlemci olarak üye olacağını açıkladı.

     28-29 Mayıs tarihlerinde Kazakistan başkenti Astana’da gerçekleşen Yüksek  Avrasya Ekonomi Birliği toplantısında Kazakistan,  Rusya, Ukrayna, Kırgızistan ve Belarus cumhurbaşkanları  tarafından 5 ülke arasındaki ilişkiler ve işbirliğinin gelişmesi ve entegrasyon süreci ile ilgili konular ele alındı. Toplantı sonucunda basın mensuplarına bilgi veren Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Yanukoviç’in,  Gümrük Birliği’nin tüm toplantı, oturum ve tartışmalarına  bizimle aynı derecede ve hakkıyla iştirak etmesi için onu buraya davet ettim.  Ukrayna, Gümrük Birliği’ne  gözlemci sıfatıyla katılması isteğini tarafımıza bildirdi.
     İleride Ukrayna’nın Gümrük Birliği’ne ve  Avrasya Ekonomik İşbirliği’ne gözlemci olarak katılması için tüm gereken prosedürler hazırlanacak, dedi. Öte yandan Kırgızistan’ın gümrük birliğine üyelik başvurusunu ele alındığını bildiren Nazarbayev, Kırgızistan’ın üyelik süreci  ve Ukrayna’nın da Gümrük Birliği ve   Avrasya Ekonomik İşbirliği’ne gözlemci sıfatıyla katılması konusunu ele alacak bir komisyon kurulduğunu ve bu komisyonun çalışmalarını sonbaharda sonuçlandıracağını ifade etti .

Türkkazak.com