Özbekistan'ın başşehri Taşkent’te bu yıl 22-27 Ekim günleri “Çok Kültür-Tek Dünya” konulu Taşkent Milletlerarası Çağdaş San’at Bienali (iki yılda bir düzenlenen faaliyet) gerçekleştirilecek.

     Özbekistan Güzel San’atlar Akademisi, Özbekistan Kültür ve San’at Vakfı (Fond Forum) ve Taşkent Belediyesi işbirliği ile yedincisi düzenlenecek olan faaliyetin asıl maksadı Özbekistan’ın tasviri san’atlarda elde ettiği başarıları ortaya koymak, gençliğin güzel san’atlara ilgisini artırmak ve Özbek san’atçılarla diğer milletlere mensup san’atçıların tanışmalarını ve fikir alışverişinde bulunmalarını sağlamak olacak.
     “Art Week Style Uz – 2013” san’at haftası çerçevesinde sergiler, ilmi konferanslar, san’at buluşmaları gerçekleştirilecek.
     Faaliyete Özbek san’atçıların yanı sıra İngiltere, Belçika, Almanya, Norveç, Polonya, Yunanistan, Güney Kore, Japonya, Çin, Azerbaycan gibi çeşitli ülkelerden san’atçılar müracaat etmeye başladıkları öğrenildi.
     Faaliyet çerçevesinde açılacak sergilerin Özbekistan Güzel San’atlar Akademisi, Fotoğraf Evi, Milletlerarası Kültür Sarayı, Özbekistan Tasviri San’at Galerisi, Kemaleddin Behzad Hatıra Parkı ve Müzesi, Özbekistan Devlet San’at Müzesi gibi seçkin mekanlarda açılması planlanıyor.

 


Kaynak: Darakhchi