Şuşa - 2023 Türk Dünyası Kültür Başkenti resmî açılışı 12 Mayıs 2023 tarihinde Azerbaycan’ın Şuşa şehrinde yapıldı. 

Etkinliğin açış konuşmalarını Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Adil Kerimli, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Şuşa Özel Temsilcisi Aydın Kerimov, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Kubanıçbek Ömüraliev ve TÜRKSOY Kurucu Genel Müdürü Polad Bülbüloğlu yaptı. Dinleyiciler arasında Kazakistan Cumhuriyeti Kültür ve Spor Bakanı Askhat Oralov, Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Bakanı Altınbek Maksutov, Özbekistan Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Ozodbek Nazarbekov, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Şahin Mustafayev, Uluslararası Türk Kültürü ve Mirası Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva, T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u temsilen TİKA Başkanı Serkan Kayalar, Türkmenistan Kültür Bakanı Atageldi Şamuradov’u temsilen Azerbaycan Büyükelçisi Gurbanmamed Elyasov, 2023 Avrupa Kültür Başkenti Veszprem Belediye Meclis Üyesi Rajmund Kovacs yer aldı. 

Etkinlikte ayrıca Azerbaycan Millî Meclisi Kültür Komitesi Başkanı Ganire Paşayeva, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Kültür Dairesi Başkanı Farah Aliyeva, Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Anar, Azerbaycan Ressamlar Birliği Başkanı Farhad Halilov, Azerbaycan Bestekarlar Birliği Başkanı Firangiz Alizade gibi Azerbaycan kültür ve sanat hayatından önemli isimler de hazır bulundu. 

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev’in resmî açılış kapsamında bir konuşma yaptı:

"Saygıdeğer Bakanlarım, 

Türk İş Birliği Teşkilatlarının Sayın Genel Sekreter ve Başkanları,

Kıymetli Büyükelçilerim, "Türk Dünyası Kültür Başkenti Şuşa"nın açılış törenine katılan siz değerli katılımcılar!

Hepinizi Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı adına saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Kahraman Azerbaycan halkının azad ettiği bu kutsal topraklarda sizlerle bir arada bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum.

Bugün, kardeş Azerbaycan halkının sadece Türk Dünyası’na değil, dünya kültür ve medeniyetine büyük katkılar sağlayan pek çok ismin yetiştiği bu topraklarda buluşmanın, hasretimizi gidermenin heyecanını yaşıyoruz. 

Bu topraklar bizim için sanat mabedi, dünyaya ilham veren Azerbaycan müziğinin beşiği, asırlardır süre gelen mugam sanatının merkezi, gücümüzün kaynağı, ruhumuzun coşkusu!  Ben burada aldığım her nefeste, Azerbaycan’ın şanlı tarihini, kurtuluşunu, özgürlüğünü ve parlak geleceğini hissediyorum. 

Bugün can Azerbaycan’ın kahraman halkının bizlere sunduğu şanlı zaferle birlikte bu topraklar artık gözyaşının, kederin, acı ve trajedinin mekânı değil; özgürlüğümüzün, bağımsızlığımızın ve kardeşliğimizin mekânı olacaktır."

2023 Şuşa Türk Dünyası Kültür Başkenti Açılış Töreni’nin ardından Genel Sekreter Sultan Raev’e Azerbaycan Yazarlar Birliği tarafından Bahtiyar Vahabzade Ödülü takdim edildi.


Takdim sırasında Sultan Raev’in Türk Dünyası’nda kültürel ve edebi ilişkiler için vermiş olduğu emekleri takdir ettiklerini ifade eden Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Anar, Genel Sekreter Sultan Raev’i tebrik etti. Katılımcılar alkışlarıyla Genel Sekreter Raev’i kutladı. 

Ödül takdimi sonrasında açıklamalarda bulunan Genel Sekreter Raev, ‘’Bahtiyar Vahapzade gibi önemli bir isme ithafen verilen bu anlamlı ödülü Şuşa’da almak benim için çok değerli. TÜRKSOY’da yaptığım çalışmalarda kültür insanlarımızın birbiri ile olan etkileşimini artırmak en büyük önceliğim. Hayatım boyunca kişisel çalışmalarımda da buna özen gösterdim. Daha çok çalışacak, daha büyük ortak başarılara imza atacağız. Bu ödüle beni layık gören Azerbaycan Yazarlar Birliğine teşekkür ediyorum.’’ ifadelerini kullandı.