Büyük Macar şair Sándor Petőfi’nin  doğumunun 200. yıl dönümüne ithafen düzenlenen Uluslararası Şiir Tercüme Yarışması sonuçlandı. 

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev yarışmaya ilişkin sosyal medyada yaptığı paylaşımda şöyle yazdı:

TÜRKSOY ve Macaristan’ın “Lakitelek” Vakfı tarafından 3 ay önce büyük Macar şair Sándor Petőfi’nin doğumunun 200. yıl dönümüne ithafen “Uluslararası Şiir Tercüme Yarışması” ilan edildiğini duyurmuştuk. TÜRKSOY üyesi ülkelerde düzenlenen yarışmada şairin dört mısralık “Aşk ve Özgürlük” şiiri ile birlikte seçtikleri diğer bir şiirini şairlerden kendi ana dillerine tercüme etmesi istenmişti. 

Bugün yarışmayı sonuçlandıran jüri üyeleri kazanan şairlerin adlarını açıkladı.

Jüri üyelerinin kararına göre aşağıda isimleri belirtilen Türk Dünyası’nın birbirinden değerli şairleri şiir yarışmasının kazananları olarak ilan edildi:

(Azerbaycan Yazarlar Birliği nezdinde kurulan Seçici Kurul başvuruları titizlikle inceleyerek iki şiir tercümesini birinci olarak belirlemiş ve ödülün iki şair tarafından paylaşılmasını kararlaştırmıştır.)

Azerbaycan’dan Ramil Ehmed ve Barış Cavid Mövsümlü 

Kazakistan’dan Dauren Berikqazhyuly

Kırgızistan’dan Toluk Bek Baizak

Özbekistan’dan Rustam Musurmon

Türkmenistan’dan Akmyrat Rejebow

Türkiye’den Dursun Ayan

Macaristan’ın başkenti Budapeşte şehrinde 15 Mart 2023 tarihinde yarışmayı kazananlar için bir ödül töreni düzenlenecektir ve her birine 2000 (iki bin) ABD dolarlık ödül yetkililer tarafından takdim edilecektir. 

Yarışma kapsamında çevrilen şiirler yıl içerisinde bir kitap halinde hazırlanıp yayınlanacaktır.