TÜRKSOY’un katkılarıyla Türkiye-Özbekistan diplomatik ilişkilerinin 30. yıl dönümü vesilesiyle Bağcılar Belediyesinin ev sahipliğinde Andican Gençlik Orkestrası konseri düzenlendi.

Bağcılar Belediyesi Başkanlık Konser Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, TÜRKSOY Daire Başkan Sancar Mülazımoğlu, Özbekistan’ın Andican Vilayet Vali Yardımcısı Merhabâ Sattarova ve sanatseverler katıldı.


Konserde yaptığı açış konuşmasında TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev adına katılımcıları selamlayan Mülazımoğlu,  devlet başkanlarının destekleri ve himayelerinde TÜRKSOY’un gerçekleştirdiği dünya çapındaki kültürel faaliyetlerle, Türk Dünyası’nın her alanda yakınlaşmasına önemli katkı sağladığını belirtti.

Sancar Mülazımoğlu, “Ata topraklarımızdan gelen Andican Gençlik Orkestrası sanatçıları, bizleri bir buçuk saatlik süreyle Özbekistan’a götürecek ve köklerimizden çıkan derin ve zengin kültürümüzün en güzel örnekleriyle buluşturacak. 

İsmail Bey Gaspıralı’nın şiarının üzerinden yüz yıl geçse de; dilde, fikirde, işte bir olanın mutluluğunu hep beraber yakın bir zamanda görüp yaşayacağız.” diye konuştu.

Açış konuşmalarının arından sahne alan Özbekistan’ın Andican Gençlik Orkestrası sanatçıları, sanatseverlere unutulmaz bir performans sergiledi.

Özbek kültürüne özgü danslarla renkli görüntülerin sergilendiği ve şarkıların seslendirildiği gecede Özbekistan’ın ünlü genç solistleri Gayrat Usmonov, Yâdgâr Mirzacanov, Nilufer Kerimova ve Umida Abdurasulova sahne aldı.

Haber: Milli Güç