Türk Dünyası’nda kurulmuş ilk iş birliği teşkilatı olan TÜRKSOY’un, Türk Devletleri arasında üstlendiği kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi, Türk kültürünün gelecek nesillere aktarılması, bir köprü görevi görerek Türk kültürünün devletlerimiz ve halklarımız arasında etkileşime girmesi gibi amaçlara yönelik olarak, Türk dünyası ve Türk Devletlerinin sosyo-kültürel, tarihi, sanatsal ve kültürel ögelerini içeren aynı zamanda TÜRKSOY’un kuruluş felsefesini barındıran ve 30 yıllık bilgi ve birikimine uygun bir marşın ortaya çıkarılması hedeflenmektedir.

ULUSLARARASI TÜRK KÜLTÜRÜ TEŞKİLATI

TÜRKSOY’UN KURULUŞUNUN 30. YILINA İTHAFEN “TÜRKSOY MARŞI”

ŞİİR YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

 

YARIŞMANIN ADI: TÜRKSOY’un kuruluşunun 30. Yılına ithafen “TÜRKSOY Marşı” için Şiir Yarışması

1-  KONUSU:

 

2023 yılında Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatının 30. Kuruluş yıl dönümü olması vesilesiyle Teşkilatın vizyon misyon ve amacına yönelik bestelenebilecek formatta bir marş hazırlanması ve bu marş için yarışma yöntemiyle gönderilen şiirlerin seçici kurul (TÜRKSOY Üyesi Ülkeleri Yazarlar Birliği başkanlardan oluşan jüri) tarafından değerlendirilmesi.

2-  AMACI:

 

Türk Dünyası’nda kurulmuş ilk iş birliği teşkilatı olan TÜRKSOY’un, Türk Devletleri arasında üstlendiği kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi, Türk kültürünün gelecek nesillere aktarılması, bir köprü görevi görerek Türk kültürünün devletlerimiz ve halklarımız arasında etkileşime girmesi gibi amaçlara yönelik olarak, Türk dünyası ve Türk Devletlerinin sosyo-kültürel, tarihi, sanatsal ve kültürel ögelerini içeren aynı zamanda TÜRKSOY’un kuruluş felsefesini barındıran ve 30 yıllık bilgi ve birikimine uygun bir marşın ortaya çıkarılması hedeflenmektedir.

 • YARIŞMA ŞARTNAMESİ
 1. Yarışma TÜRKSOY üyesi ülkelerden 18 yaş üzeri şairlerin katılımına açıktır.
 2. Yarışmaya bireysel katılım gerekmektedir.
 3. Seçici kurul üyeleri ve akrabaları ile TÜRKSOY çalışanları ve akrabaları yarışmaya katılamazlar.
 4. Eserlerin genel norm veya mevzuata uygunluğundan ve ortaya çıkabilecek her türlü telif probleminden eser sahibi sorumludur. TÜRKSOY’un bu konularda ortaya çıkan herhangi bir anlaşmazlıkta ödeme yapmak zorunda kalması durumunda, bu ödemelerden eser sahibi yarışmacı sorumludur.
 5. Seçici kurul, değerlendirmeye uygun eser olmadığına karar verirse, konuyla ilgili görüşlerini ve yarışmanın ertelenmesi ile ilgili talebini Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatına sunabilir.
 6. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı uygun şartlar oluşmadığı takdirde yarışmayı ileri tarihe erteleme ve iptal etme hakkını saklı tutar. 

4-  ŞİİRLERDE ARANACAK ŞARTLAR:

 

 • Şiirler Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatının 30. Kuruluş yılına ithafen yazılmış olmalı; hukuka, insan onuruna aykırı olmamalı, siyasi içerik taşımamalı, moral yıkıcı ve sanat değerinden yoksun olmamalıdır.

 

 • Şiirler hangi ülkeden katılım gösteriliyorsa o ülkenin dilinde olmalı dil kurallarına uygun biçimde yazılmalıdır. Daha sonra kendi ülkesinin Yazarlar Birliği tarafından seçilip finale kalan şiir şairin bulacağı profesyonel bir tercüman vasıtasıyla şiirin anlamını bozmadan Türkiye Türkçesine aktarılacaktır.

 

 • Yarışmaya katılacak şiirlerin hece vezniyle 4 mısralık 4 kıta şeklinde düzenlenerek nakarat bölümünü de içerecek şekilde yazılması tavsiye edilir. Şiirler, daha sonra Türk Dünyası tanınmış bestekarları tarafından besteleneceği için marş tekniklerine uygun şekilde yazılması gerekmektedir.

 

 • Şiirler, herhangi bir yarışmaya katılmamış, herhangi bir mecrada yayımlanmamış, alenileşmemiş ve hiçbir yarışmanın finalinde yer almamış olmalıdır. İnternette yapılan taramalarda herhangi bir mecrada yayımlandığı veya yarışmalarda kullanıldığı tespit edilen eser diskalifiye edilir.

 

 • Başvuru belgeleri, en geç 5 Şubat 2022 günü, saat 17.00'ye kadar hangi ülkeden katılım yapılıyorsa o ülkenin aşağıda belirtilen (5.2) Yazarlar Birliğine elektronik mail veya posta yoluyla iletilmelidir. Elektronik mail veya Postadaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır ve eksik başvurular değerlendirilmeyecektir.

 • ŞİİR TESLİMLERİ VE ŞEKLİ

 

 • Şiirler, üzerinde rumuz (takma ad) yazılı büyük bir zarf içinde posta yoluyla veya taranmış olarak sıkıştırılmış e-mail yoluyla:

 

 • Marşın sözleri kendi dilinde olmalı ve üzerinde sadece rumuz yazılmalıdır.
 • Şairin biyografisi, adresleri, telefon numaraları ve varsa e-posta adresi yazılmalıdır.
 • Şartname ekinde bulunan imzalı muvafakatname, Ek 1 gönderilecektir.

 

 • Gönderi, hangi ülkede yaşanıyorsa o ülkeye ait Yazarlar Birliği’ne dış etkenlerden zarar görmeyecek şekilde e-mail veya posta yoluyla gönderilecektir. Gönderinin kargoda hasar görmesi veya kaybolması durumunda ya da e-mailin zamanında gelmemesi ile ilgili sorumluluk yarışmacıya aittir. Yarışmacılar, kargo ücretlerini kendileri ödeyeceklerdir.

 

Başvuru adresleri aşağıda belirtilmiştir:

 

1- Azerbaycan Yazarlar Birliği

Adres: AZ1000, Bakı, Xaqani, 53

Tel: (+99412) 493-86-04

E-mail: azyb.az-sayti@mail.ru, elvira.atlukhanova@bk.ru

 

2- Kazakistan Yazarlar Birliği

Adres: Алматы, ул. Абылай хана, д.105

 Тel: +7 727 261 59 40, +7 727 261 62 95

E-mail: jazushylar_odagy@mail.ru

           

3- Kırgızistan Yazarlar Birliği

Adres: г.Бишкек, бульвар Эркиндик, 54.

Тel: + 996 (312) 62 39 24

E-mail: adabiyet.kg@gmail.com

kalybekov73@mail.ru

 

 

4- Özbekistan Yazarlar Birliği

Adres: 100066 Toshkent sh. Chilonzor tumani, Bunyodkor ko'chasi, Adiblar xiyoboni

Tel: +998 71 231 83 49

E-mail: badiiy_adabiyot@mail.ru , yozuvchilar.uyushmasi@exat.uz

 

5- TÜRKSOY Genel Sekreterliği (Türkiye)

Adres: Ferit Recai Ertuğrul Caddesi No:8 Çankaya Oran Ankara

Tel:+90 312 491 01 00

E-mail: turksoy@turksoy.org

 

6- Türkmenistan Kültür Bakanlığı

Adres: г. Ашхабад, ул. Битарап Туркменистан, 461

Telefon: +(99312) 440007

E-mail: tmculture@mail.ru

 

 

 

6-  YARIŞMA TAKVİMİ:


 •  Şiir Yarışmasının ilanı 25 Aralık 2022
 • Şiir Yarışması sonuçlarının açıklanması 20 Şubat 2023
 • Şiirlerin son teslim tarihi 05 Şubat 2023 Saat 17:00' ye kadar

 

7-  ÖDÜLLER:

 

ŞİİR YARIŞMASI

 

TÜRKSOY Marşı Yarışmasını kazanan şaire 2000 Dolar (İki bin Dolar) ödül verilecektir. Yazarlar Birlikleri Seçici kurulları (TÜRKSOY Üyesi Ülkeleri Yazarlar Birliği Başkanları) istediği takdirde gönderilen şiirler arasından bir seçki yaratarak (1’den fazla şiir seçilebilir) ödülü paylaştırabilirler.

 

 

8-  YARIŞMA SONUCUNUN İLAN ŞEKLİ:

 

 • TÜRKSOY Üyesi ülkelerin Yazarlar Birliklerinin seçici kurulları tarafından her ülkede seçilen bir veya birkaç şiir, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatına (TÜRKSOY) gönderilecektir. TÜRKSOY tarafından oluşturulan üst seçici kurul TÜRKSOY marşı olarak bestelenmeye değer görülen şiiri Türkiye Türkçesine aktararak bestelenmeye uygun hale getirecektir. Kazanan şair, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatının resmî web sitesinden ve sosyal medya kanallarından ilan

Yarışmayı düzenleyen idare:

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY)
Ferit Recai Ertuğrul Caddesi No:8 Çankaya /Oran /Ankara

Tel: 0312 491 01 00 / 115

Fax: 0312 491 01 11

Eposta: turksoy@turksoy.org 

 

MUVÂFAKATNAME

 

TÜRKSOY’un kuruluşunun 30. Yılına ithafen “TÜRKSOY Marşı” Şiir Yarışması adlı yarışmanın Şartnamesi’ni okudum, kabul ediyorum.

 

 1. Yarışma’ya gönderdiğim şiirde hiçbir eserden alıntı yapmadım, şiirin tamamı bana Şiir üzerinde şahıslar tarafından hak sahipliği iddiasının olması ve bu iddianın ispat edilmesi hâlinde her türlü cezai ve hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu kabul ve beyan ederim.

 

 1. Yarışma’ya gönderdiğim şiiri bugüne kadar hiçbir yarışmaya göndermedim. Hiçbir kurum ya da kuruluşa kaydettirmedim.

 

 1. Yarışma’ya gönderdiğim şiir bugüne kadar hiçbir ticari CD, DVD, MP3 vb. herhangi bir kayıt ünitesinde yer almadı, yer alması için hiçbir kişi ya da kuruma muvafakatname vermedim. Eserim hiç bestelenmedi

 

 1. Yarışma’ya gönderdiğim şiiri yarışmanın tamamı sonuçlanmadan önce hiçbir televizyon ve radyo kuruluşunda yayınlatmayacağım ve yayınlanmasına izin vermeyeceğim.

 

 1. Şiirimin yarışma finalleri sırasında veya sonrasında Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı tarafından tanıtım ya da satış amacıyla hazırlanacak CD, DVD, MP3 vb. görsel veya işitsel kayıt araçlarında kullanılması durumunda, telif ücreti ve başka bir isim altında ücret talep etmeyeceğim. Ayrıca eserimin ödül kazanması hâlinde Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı, Türkiye’deki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 24. maddesi gereği temsil hakkı; plak, band, kaset, nota, CD ve benzeri şekilde aynı kanunun 22. maddesi gereği çoğaltma hakkı; 23. maddesi gereği yayma hakkı ve 25. maddesi gereği işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkına; eseri yabancı yayın kuruluşlarına, birliklerine, eğitim ve kültür kurumlarına gönderme ve ticari olarak kullanma hakkına basit ruhsat şeklinde ülke ve süre sınırı olmaksızın sahiptir. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatının bu madde kapsamında eserleri kullanması nedeniyle TÜRKSOY’dan telif ücreti veya başka bir isim altında ücret talebinde bulunmayacağım.

 

…./…./20…

 

Şairin Adı Soyadı İmza