İkinci Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali” ödülleri düzenlenen muhteşem törenle sahiplerini buldu.

2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’da Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Karimov, Kırgızistan Kültür, Bilgi, Spor ve Gençlik Politikaları Bakanı Altynbek Maksutov, Özbekistan Kültür Bakanı Ozodbek Nazarbekov, Türkmenistan Kültür Bakanı Atageldi Şamuradov, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Kazakistan Kültür ve Spor Bakanlığı Kültür Komitesi Başkanı Roza Karibzhanova, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Genel Sekreteri Mehmet Süreyya Er, Uluslararası Türk Akademisi Başkan Vekili Fuzuli Mecidli, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, TRT Genel Müdürü Zahid Sobacı, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ile Türk Dünyası sinema sektörünün önemli yapımcı, yönetmen, senarist ve oyuncuları katıldı.



Törenin açılış konuşmasını yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, evrenselliğin özüne ve değerlerine bağlı kalabilmek olduğunu belirterek, “Ağacın kökü toprağın derinine ne kadar iniyor, ne denli geniş alana yayılıyorsa, boyu ve görkemi o kadar büyük, dallarının gölgesi o denli kapsayıcı olur. Bu gerçeği festivalimizde de tecrübe ediyoruz. Bu yıl 'doğa' temasıyla düzenlenen festivalde sanatçılarımız, sahibi değil parçası olduğumuz dünyaya dair bizlere yepyeni pencereler açtılar. Aslımızı bildiğimiz ve algımızı mümkün olduğunca geniş tuttuğumuz müddetçe, kendimizi anlatmamız ve anlaşılmamız o denli kolay olacaktır" dedi.

"Bu yıl festivalimizle birlikte ‘Türk Dünyası Sinema Zirvesi'nin ikincisini de gerçekleştirdik" diyen Ersoy, "Zirvede kültürel ve sanatsal iş birliği olanaklarını değerlendirmek adına güçlü bir irade ortaya konuldu. Geçen yıl imzaladığımız deklarasyon ile ortaya koyduğumuz ortak adımların bir an önce atılması arzusundayız. Bu yıl hepsinden önemlisi gençlerimiz kendilerini gösterme imkânı buldu. Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan ve Tataristan'dan ikişer öğrencimizi Türkiye'de ağırladık. Buradaki arkadaşlarıyla beraber, birer dakikalık belgesel filmler çektiler. Bunlar 10 dakikalık bir belgesel yapıta dönüştü. Bu çalışmada öğrencilerimize rehberlik eden, yol gösteren herkese teşekkür ediyor, genç kardeşlerimi canı gönülden kutluyorum. Dünyaya söyleyecek çok şeyimiz var. Sanatı, sinemayı tercüman kıldık, konuşmaya, anlatmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

’nun sunuculuğunu üstlendiği gecede, Özbekistan’dan Yulduz Rajabova, “TÜRKSOY Özel Ödülü"ne layık görüldü. Yıldız oyuncuya ödülünü TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev takdim etti.

"Türk Kültürüne Katkı Ödülleri", aynı zamanda festivalin açılış filmi olan “Kurmancan Datka-Dağların Kraliçesi” filminin yönetmeni de olan Kırgızistan’dan Sadyk Sher-Niyaz ile birlikte Türkmen Film Birliği Başkanı Arslan Eyeberdiev’e, Özbekistan’dan Rano Shodiyeva’ya, Kazakistan’dan Kanat Torebay’a ve Türkiye’den Mehmet Bozdağ'a verildi. “Vefa Ödülleri”, Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray ile hafızalara kazınan filmlerin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlenen Osman Sınav’a takdim edildi. Ödülünü Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un elinden alan Türkan Şoray, katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı.

“En İyi Film”, Özbekistan’dan “Kadının Kısmeti”

Özbekistan’dan Dilmurod Masaidov’un yönetmenliğini yaptığı “Kadının Kısmeti”, “En İyi Film” seçildi. Festivale “Hayat Galiba Güzeldir” filmiyle katılan Azerbaycan’dan Vagif Mustafayev, “En İyi Yönetmen Ödülü"nü kucakladı. "En İyi Senaryo Ödülü"nü ise ‘Bağlılık Hasan’ filmiyle Türkiye’den Semih Kaplanoğlu kazandı. Belgesel filmlerde birinciliğe Özbekistan’dan Furkat Usmanov'un yönettiği “İnsan Karanlığın Ardındaki Işık”, ikinciliğe Kazakistan’dan Aigul Cherendinova imzasını taşıyan “Avrasya’nın Hükümranları”, üçüncülüğe ise Türkiye’den İsmet Arasan’ın yönettiği “Balkanların Türkçe Hafızası” layık görüldü. "En İyi Kadın Oyuncu” Kırgızistan’dan Kalipa Tashtanova, "En İyi Erkek Oyuncu” ise Kazakistan’dan Kayrat Kemalov oldu.

Ödül Töreni’nin sonunda Bakan Ersoy, TÜRKSOY Üyesi Ülkeler Kültür Bakanları Daimi Konseyi 39. Dönem Toplantısı kararları doğrultusunda 2023 Türk Dünyası Kültür Başkenti Şuşa’nın “ 3. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali”ne ev sahipliği yapacağını belirterek,  festivalin simgesi olan “Turna” heykelini Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Kerimov’a devretti.