Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde TDT, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve Türk Dil Kurumunun iş birliğinde “Dilde, Fikirde, İşte Birlik Türk Dünyası Edebiyat (Roman) Ödülleri ve 2022 Yılı Türk Diline Hizmet Ödülleri" töreni 26 Eylül 2022 tarihinde Bursa'da gerçekleşti.

Türk Dünyası Müzik ve Halk Dansları Topluluğunun konseriyle başlayan törenin açılışında konuşan TDT Aksakallılar Heyeti Başkanı Binali Yıldırım, Türk devletlerinin uzun yıllardır bir araya gelme, birlikte iş yapma, geleceği birlikte planlama fırsatı bulamadığına değindi. Yıldırım, 20'nci yüzyılın ilk çeyreğinde Türk devletlerinin arasına demir perde çekildiğini ve Türk devletlerinin 75 yıl birbirlerine hasret kaldığını aktardı. 20'nci yüzyılın son çeyreğinde bu demir perdenin yırtıldığını dile getiren Yıldırım, "Özlemimizin, hasretimizin önündeki engeller tamamen kalkmış oldu. Şanlı ve köklü bir milletin evlatları olarak 1990'lı yılların başlarında yeniden birbirimizle buluştuk ve bir daha ayrılmamak üzere sözleştik, anlaştık. Biz birlikte rahmet, ayrılıkta azap olduğu şuuruyla yaşayan, bu anlayışı taşıyan bir milletiz. Türk devletleri olarak 30 yıl boyunca üst üste koyduğumuz taşların çatısını 2019'da Nahçivan'da imzaladığımız anlaşmayla kurmuş olduk. Nahçivan'da 2019'da yapılan Türk Konseyi, 2021'de İstanbul'daki Özgürlük ve Demokrasi Adası'nda gerçekleştirdiğimiz Türkiye'nin ev sahipliğinde, Cumhurbaşkanımızın başkanlığında tarihi zirvede ise imzalanan anlaşmayla teşkilatın adı Türk Devletleri Teşkilatı olarak değiştirildi. Esasında Türk Devletleri Teşkilatının kurulmasıyla beraber Türk devletlerinin, Türk coğrafyasında yaşayan kardeşlerimizin birlikteliği ete kemiğe tam anlamıyla bürünmüş oldu" şeklinde konuştu.

Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU, bu özel programda Türk Devletleri Teşkilatı ve Aksakallar Konseyi ile bir arada olmaktan duyduğu gururu dile getirdi. Türklük adına gurur verici bir hadiseye tanıklık etmenin heyecanını yaşadığını söyleyen Prof. Dr. HEKİMOĞLU, bundan sonra her yıl Türk dünyasının edebiyat vasıtasıyla bir araya geleceğini duyurdu. HEKİMOĞLU, bu birlikteliğe Türk Dil Kurumunun öncülük edecek olmasının da ayrı bir gurur kaynağı olduğunu sözlerine ekledi.

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN ise, 90. yılını kutladığımız Dil Bayramı’nın Türk milletine ve bütün Türk dünyasına hayırlı olmasını diledi.

Prof. Dr. GÜLSEVİN, Türk Dil Kurumunun yürüttüğü bilimsel çalışmalar, düzenlediği uluslararası kurultay ve sempozyumlar, geniş bir yelpazede sunduğu 1.500’e yakın kitap ve 3 süreli yayını ile Türk dili üzerindeki araştırmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Türk Dil Kurumunun bu çalışmalarını Türk diline emek veren bilim adamları ve kurumlarla iş birliği içerisinde yaptığının altını çizen GÜLSEVİN, başta Kurumumuzun kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ana dilimiz Türkçe için emek veren herkesi saygı ve minnetle anarak sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi.

Bu yıl ilk kez verilen “Dilde, Fikirde, İşte Birlik Türk Dünyası Edebiyat (Roman) Ödülleri” Azerbaycan’dan Akşin YENİSEY, Kazakistan’dan Smagul ELUBAY, Kırgızistan’dan Samsak STANALİYEV, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden İsmail BOZKURT, Özbekistan’dan Isajon SULTON ve Türkmenistan’dan Berdinazar HUDAYNAZAROV’a sunuldu.

Türkçeye ve Türklük bilimine önemli hizmetleri olan Prof. Dr. Leylâ KARAHAN ve Prof. Dr. Recep TOPARLI ile Türk dilinin önemine, hassasiyetine ve bu hususlardaki farkındalıklara katkı sağlayan TRT Çocuk ve Türkiye Maarif Vakfına “2022 Türk Diline Hizmet Ödülleri” verildi.