Barda şehrinde Azerbaycan Milli Meclis Kültür Komisyonu Başkanı Ganira Paşayeva'nın Azerbaycan edebiyat tarihinde değerli bir yeri olan bir sanatçısı olan Hurşidebanu Natavan hakkındaki kitabının tanıtımı için "Karabağ'dan Doğan Güneş ve Ay" adlı bir etkinlik düzenlendi. 


Etkinliğe Milletvekili Fatma Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu Türkiye'den edebiyat ve sanat dostlarının katıldığı bildirildi. Etkinliğe katılanların yanı sıra Barda bölgesi şehit aileleri ile birlikte Barda Şehitleri Sokağı ziyaret edildi. Azerbaycan'ın hürriyeti için canlarını feda eden şehidlerin aziz hatırası dile getirildi, mezarlarının önüne çiçekler dikildi.

Aynı zamanda 44 günlük Vatanseverlik Savaşı'nda Ermeni terörizminin kurbanı olan sivillerin anma kompleksi de ziyaret edildi.

Kahramanların aziz hatırası, Barda Bölge Kültür Müdürlüğü tarafından Barda Kültür Evi'nde düzenlenen etkinliğe katılan konuklarla bir dakikalık saygı duruşu ile yad edildi. Milli Meclis Kültür Komisyonu Başkanı Ganira Paşayeva, Türk Edebiyatı dergisinin yazı işleri müdürü İmdat Avşar ve Türkiye'deki Ahmed Yesevi Derneği başkanı Fatma Sönmez konuştu. 

Etkinlikte davetlilere Ganire Paşayeva ve F. Alekbarli'nin "Qarabağdan doğan Günəş və Ay - Xurşidbanu Natəvan və Fatimə xanım Kəminə” ve İmdat Avşar'ın "Güvercin Aşkı" kitabı da hediye edildi.