Uzun yıllar İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü, Umumi Türk Tarihi kürsüsünde görev yapan, eski Türk tarihi ile ilgili araştırmaları ile tanınan Türk tarihçiliğinin duayenlerinden Prof. Dr. Abdülkadir Donuk vefat etti. 25 Ağustos 2022 günü Fatih camiinde öğle namazından sonra cenaze namazı kılınan Donuk, vasiyeti üzerine Cuma günü Adana'nın Sağkaya köyünde toprağa verilecek.

Donuk, İbrahim Kafesoğlu ekolünde tarihçilik yapıyordu. Genel Türk tarihçiliğinin efsane hocalarından Prof. Dr. Abdülkadir Donuk, Türkistan ile ilgili çok sayıda tez çalışması ile Türkiye’de yaşayan Türkistanlılar için önemli isimlerin başında geliyordu.

Abdülkadir Donuk 1948 yılında Adana’nın Ceyhan ilçesinde dünyaya geldi. Donuk lisans eğitimini 1972 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde tamamladı. Donuk daha sonra Prof. Dr. İbrahim Kafesoğlu’nun yanında doktora çalışmalarına başladı.

1974 yılında asistan, 1978 yılında asistan doktor, 1983’de doçent, 1988’de de profesör olan Donuk, 1980-81’de Amerika’ya giderek Columbia Üniversitesi’nde 6 ay çalıştı.

Donuk, uzun yıllar İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Umumi Türk Tarihi Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı.

Abdülkadir Donuk, emekli olduktan sonra bir müddet Beykent Üniversitesi'nde de görev yapmıştı.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Prof. Dr. Abdülkadir Donuk'un vefatı dolayısıyla sosyal medya hesabı üzerinden bir mesaj yayımladı. Bahçeli, mesajında şunları ifade etti: "Genel Türk Tarihi alanında müstesna eserlere imza atan, akademik çalışmalarını vatan ve millet sevgisiyle perçinleyen Prof. Dr. Abdülkadir Donuk Hocamızın vefatından ziyadesiyle üzüntü duydum. Merhum Hocamız, tarihimize şuurla ışık tutmuş, pek çok gencimizi yetiştirmiştir. Ebediyete irtihal eden Prof. Dr. Abdülkadir Donuk Hocamıza Cenab-ı Allah’tan rahmetler niyaz ediyor, mekanı cennet olsun diyorum. Ailesine, sevenlerine, öğrencilerine ve üniversite camiasına başsağlığı dileklerimi iletiyorum."

Kitapları:

1. Eski Türk Devletlerinde İdarî-Askerî Ünvan ve Terimler
2. Türklük Mücahidi İsa Yusuf Alptekin
3. Türklerde Vatan Sevgisi
4. Türk Hükümdarı
5. Kaşgarlı Mahmutlar Ölmez
6. Prof. Dr. İbrahim Kafesoğlu
7. Türk Tarihinde Meclis (Ahmet Yaşar'la ortak)

Prof. Dr. Abdülkadir Donuk'un kitapları dışında ilmi dergilerde yayımlanmış çok sayıda makalesi var.