Türkçenin Uluslararası ilk şiir şöleni 21 Mayıs 1992’de Bursa’da başlamıştı. İşte bugün Türkçe, Türk şiiri ve Türk toplulukları için yeni bir dönemin başlangıcı oldu.

Türkiye Yazarlar Birliği tarafından düzenlenen Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni daha sonraki yıllarda Almatı (Kazakistan), Aşkabad (Türkmenistan), Girne (Kıbrıs), Strazburg (Fransa), Akmescid  (Kırım ki o zamanlar Ukrayna bünyesindeydi), Üsküp (Kuzey Makedonya), Bakü (Azerbaycan), Prizren  (Kosova), Kazan (Tataristan-RF), Bişkek (Kırgızistan), Türkistan (Kazakistan), Edirne-Gümülcine-İskeçe-Kırcaali ve nihayet İstanbul’da yapıldı.

Bu yıl hem Süleyman Çelebi yılı hem de bursa Türk Dünyası Kültür Başkenti. Bursa’da büyük şiir ve edebiyat şöleni,13 Ekim’de başlıyacak. Dünyanın birçok ülkesinden şairler 30 yıl sonra tekrar Bursa’ya gelecekler. Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Bursa bu şölen vesilesiyle bir daha Türk şiirinin başkenti olacak.

Bu şölene öncelikle 30 yıl önce Bursa’da buluşan şairler davet edilecek.


30 yıl önce Azerbaycan, Bulgaristan, Başkırdistan, Irak, İran, Karaçay-Balkar, Kazakistan, Kıbrıs, Kırgızistan, Kırım, Kosova, Makedonya, Moldova, Özbekistan, Romanya, Tataristan, Türkmenistan, Yunanistan ve Türkiye’den katılan yüze yakın şairden halen hayatta ve sağlık durumları müsait olanlar Bursa’da buluşacak. Özbekistan adına ilk şölene katılan şairlerden Erkin Vahidov, Rauf Parfi ve Azim Süyün ebediyete irtihal ettiğinden bu yıl düzenlenen şölene ilk şölene katılanlardan Hurşid Devran davet edildi.


1992 şölenine Türkiye’den katılan şairlerden Erdem Bayazıt, Dilaver Cebeci, Arif Damar, Nüzhet Erman, Abdullah Öztemiz Hacıtahiroğlu, Ayhan İnal, M. Akif İnan, Şükrü Karaca, Bahaeddin Karakoç, Abdürrahim Karakoç, M. Ragıp Karcı, Hasan Ali Kasır ve Sedat Umran geçen yıllarda vefat etti. Rahmetle andılğımız bu şairlerin şiirleri genç şairlerimiz tarafından seslendirilecek.

Bursa’da yapılacak Türkçenin 15. Büyük Şiir Şöleni’nin ev sahipliğini Bursa Büyükşehir Belediyesi üstlendi.

13-15 Ekim tarihleri arasında yapılacak Türkçenin Bursa 15. Büyük Şiir Şöleni hazırlıklarına başlandı.