TÜRKSOY’un gelenekselleşen etkinliklerinden “Beş Şair” yarışmasının Kırgızistan ayağı, başkent Bişkek’teki KTRK televizyonunda gerçekleştirilen 5. etapla sona erdi. 2015 yılından bu yana düzenlenen yarışmanın simgesi olan kartal heykelciği, 2022 yılında yarışmayı düzenleyecek Özbekistan Yazarlar Birliği temsilcisine teslim edildi.


     Ülkenin şiir sanatına gönül vermiş önemli şairlerini buluşturan ve Vatana, toprağa, halka sevgi, vatanperverlik konusunun işlendiği “Beş Şair” yarışmasının 5. etabı Kırgızistan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının 30. yılına ithaf edildi.

     TÜRKSOY, Kırgızistan Yazarlar Birliği ve Kırgızistan Milli Televizyonu (KTRK) iş birliğinde düzenlenen etkinliğin jüri üyeliğini, Kırgızistan Halk Şairi Kojogeldi Kultegin’in başkanlığında Kırgızistan Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı şair Kerimbek Kadırakunov, Kırgızistan Halk Şairi Anatay Omurkanov, dilbilimci Prof. Dr. Umut Kultayeva, müzik bilimci Jamilya Mamatova, şair Guljamila Şakirova, şair Saltanat Orozobekova, şair Mayrambek Toktorov ve şair, tercüman Altınbek İsmailov’dan oluşan juri heyeti yaptı.

     30 yaş altı şairler kategorisinde Kadırbek Ablabekov, Akjola Dooranbeka uulu, Jakşılık Duyşonbek uulu, Bolot Mambetisayev ve Zamira Orozbay uulu şiir sanatı, şarkı söyleme, başka dildeki bir şiirin tercümesi ve diğer yetenekler dallarında becerilerini yarıştırdılar.

     Jüri üyeleri şairlerin, şiirdeki lirizm, hitabet, uygulamalı sanatlarındaki yetenekleri, artistlik ve dış görünüş özelliklerine göre değerlendirdi. Şairlere ev ödevi olarak verilen ünlü Tatar şair Gabdulla Turkay’ın “Bilinç” (Soznanie) şiirinin Rusçadan Kırgızca’ya tercümesini ve bu yarışmada ilk kez seslendirecekleri yeni şiirlerinin yanı sıra, bir tiyatro janrında gösteri sunmaları istendi. Şairlerin yazdığı şiirlere bestelenmiş şarkılar ise Kırgızistanlı ses sanatçıları tarafından sahnede icra edildi. Jüri üyelerinin puanları doğrultusunda “Beş Şair” yarışmasının 30 yaş altı kategorisinde birinciliği Akjol Dooronbek uulu ve Kadırbek Ablabekov kazandı.

     Yarışmanın ardından sahneye gelen TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov,  Jüri Başkanı Kojogeldi Kultegin,  Kırgızistan Yazarlar Birliği Başkanı Nurlan Kalıbekov, KTRK televizyonu Genel Müdürü Kayrat İmanaliyev ve yarışmanın onur konuğu Özbekistan Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı Gayrat Majid yarışmada yer alan şairleri kutladılar.

     Kırgızistan Yazarlar Birliği Başkanı Nurlan Kalıbekov, “Beş Şair” yarışmasını sembolize eden ve yarışmanın başladığı 2015 yılında kendilerine takdim edilen kartal heykelciğini, 2022 yılından itibaren bu yarışmayı devam ettirecek Özbekistan Yazarlar Birliği adına Başkan Yardımcısı Gayrat Majid’e teslim etti.

     Daha sonra sahnede yerlerini alan “Beş Şair” yarışmasının “60 yaş ve üzeri” , “50-60 yaş”, “40-50 yaş”, “30-40 yaş”, “30 yaş altı” kategorilerindeki birincilerine, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov tarafından ödülleri, sertifikaları ve Nizami Madalyaları takdim edildi.

     Kaseinov ayrıca Gayrat Majid, Nurlan Kalıbekov ve Kayrat İmanaliyev’e Teşkilatın yayınladığı “Nizami Gencevi’yi Okumak” sanat albümü, Kıyalbek Urmambetov, Atahan Kojogulov, Jıpare Arıkova ve Kıyal Tajiyeva’ya Nizami Madalyalarını takdim etti.

     Kayrat İmanaliyev ve Nurlan Kalıbekov’da yarışmaya katılan şairler ve etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere madalya ve sertifikalarını takdim ettiler.

     Etkinlikte geleneksel Kırgız misafirperverliğinin göstergesi olarak, halklar arasında dostluk ve edebi ilişkilerin gelişimine katkılarından ötürü Düsen Kaseinov ve Kojogeldi Kultegin’e Kırgız Çapan’ı ve Kolpak’ı hediye edildi.

     TÜRKSOY’un edebiyat alanında hayata geçirdiği önemli projelerinden biri olan  “Beş Şair” TV Yarışması’nın birinci dönemi 2015 yılında, ikinci dönemi 2018 yılında gerçekleştirildi. Bu yıl düzenlenen etkinlikle Kırgızistan edebiyatında önemli yere sahip, çağdaş Kırgız şiir sanatının ünlü isimlerinden 65 şairin katıldığı etkinliklerde, zafere ulaşan 16 şair ödüllendirildi.