Türkolog Prof. Dr. Günay Karaağaç Ardahan’da bir süredir tedavi gördüğü hastanede koronavirüse yenildi. Acı haberi Türk Dil Kurumu da Twitter üzerinden duyurdu.


     Günay Karaağaç 73 yaşında Ardahan’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

     Karaağaç’ın ölüm haberini, bir dönem bilim kurulu üyesi olduğu Türk Dil Kurumu sosyal medya hesabından “Türklük bilimine büyük katkıları olan hocamız Prof. Dr. Günay Karaağaç 8 Aralık 2021 tarihinde hayatını kaybetti” ifadeleriyle duyurdu.

     İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde akademik hayatına başlayan Günay Karaağaç, Ahmed Yesevi Üniversitesi, Lefke Avrupa Üniversitesi, İstanbul Beykent Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi gibi çok sayıda ilim yuvasında görev yaptı.

     Prof. Dr. Günay Karaağaç, 1949 İzmir doğumlu.

     
1967'de girdiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden 1971'de mezun oldu. 1972-1975 yıllarında İzmir-Bergama Lisesinde, 1975-1978 yıllarında İstanbul Ticaret Lisesinde Edebiyat öğretmeni olarak çalıştı.

     
1978 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Umumî Türk Dili Kürsüsüne asistan oldu. 1983 yılında Lutfî Divanı adlı doktora tezini tamamlayarak "bilim doktoru" unvanını aldı. 1984-1987 yıllarında Macaristan-Budapeşte'deki Eötvös Lorand Üniversitesinde Türk dili okutmanlığı yaptı.

     
1987 yılında, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne yardımcı doçent olarak atandı ve bu bölümün Türk dili anabilim dallarını kurdu.

     
1989'da doçent, 1995 yılında da profesör oldu.

     1999 – 2000 tarihlerinde Kazakistan'da Ahmet Yesevi Üniversitesi - Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanlığı, 2002 – 2006 tarihleri arasında önce Lefke Avrupa Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanlığı ardından Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı, 2006 – 2008 yılları arasında İstanbul-Beykent Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanlığı görevlerini yürüttü.

     
İstanbul Aydın Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde çalıştıktan sonra 2018 yılından itibaren Ardahan Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde öğretim üyesiydi.

     
Macarca, İngilizce ve Moğolca bilen Karaağaç, evli ve iki çocuk babasıydı.