TÜRKSOY Daimî Konseyi kararı ile 2020 yılı için Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Özbekistan’ın Hive şehri, salgın nedeniyle ertelemek zorunda kaldığı açılış programını 14 Eylül 2021 tarihinde muhteşem bir organizasyonla yaptı.

400’ün üzerinde sanatçının katılımıyla, gün içerisinde Hive şehrinin tarihî sokaklarında başlayan ve ardından İçen Kale’de düzenlenen muhteşem gala konseri ile son bulan açılış etkinliğine TÜRKSOY üyesi ülkelerden davet edilen misafirler ve çok sayıda sanatsever katıldı. 

Özbekistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı, Turizm ve Spor Bakanı Aziz Abduhakimov ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikler kapsamında, Türk halklarının birlik ve beraberliğini yansıtan Türk Dünyası Kültür Başkentleri Fotoğraf Sergisi ve Özbekistan’ın kendine has renklerini yansıtan özel bir defile de sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Tarihî İçan Kale’deki Gala Konseri’nin açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Abduhakimov, Türk Dünyası’nın TÜRKSOY sayesinde Hive’de bir araya geldiğini vurgulayarak, Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını Özbekistan’ın Hive şehrine layık gören TÜRKSOY Daimî Konsey üyelerine ve TÜRKSOY’a teşekkürlerini iletti. Başbakan Yardımcısı Abdukhakimov: ‘’Bugün burada tüm dünyadan 500’ün üzerinde misafiri ağırladığımız için mutluyuz. Bu anlamlı unvanı taşımaktan ve Hive şehrinde kardeşlerimizi misafir etmekten onur duyuyoruz.’’ ifadelerini kullandı. 

Gala Konseri açılışında konuşan bir başka isim TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı oldu. Konuşmasında Türk Dünyası Kültür Başkenti uygulamasının Türk coğrafyasında büyük coşku yarattığını vurgulayan Genel Sekreter Yardımcısı Çakıcı: ‘’ Bugün Orta Asya’nın kadim kentlerinden, Özbekistan’ın incilerinden, tarihî, mimarisi, kültürü ile atalarımızın mirasını günümüze kadar koruyup saklamış müze şehrimiz, 2020 Türk Dünyası Kültür Başkenti Hive’de Türk Dünyası’nı buluşturan bu etkinlikte bir arada bulunmaktan dolayı çok muyluyum. Kültür Başkentlerimizin açılış ve kapanış etkinlikleri sadece Türk coğrafyasında yaşayan gönüldaşlarımızı değil, Türk halklarının yaşadığı diğer ülkelerden kardeşlerimizi bir araya getirmekte, buluşmamıza, hasret gidermemize vesile olmaktadır. Aynı zamanda bu etkinlikler halklarımızın birbirinden renkli, müzik ve dans örneklerini sergiledikleri muhteşem gösterilere dönüşmekte, ortak kültürümüzün zenginliğini dünyaya tanıtmaktadır. Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde düzenlediğimiz, Nevruz kutlamaları, ressamlar, fotoğrafçılar, şairler buluşmaları, edebiyat kongreleri, konserler ve adını sıralamadığım nice sanatsal etkinlikler Türk halklarının zengin kültürel mirasının yaşatılması, korunması ve tanıtılmasına hizmet etmekte, şehirlerimizin bilinirliğini artırmakta, sanatçılarımızın, bilim ve kültür insanlarımızın kaynaşması ve tecrübe paylaşması için fırsatlar sunarken, halklarımız ve akraba topluluklarımız arasında iş birliğimizi, dostluğumuzu ve kardeşliğimizi pekiştirmektedir.“ diye konuştu. 

Gala konseri öncesinde katılımcıları selamlayan UNESCO Genel Direktör Yardımcısı Gabriella Ramos: ‘’Türk kültürünü muhteşem bir şekilde tanıtan TÜRKSOY ile UNESCO arasındaki iş birliğinden son derece memnunuz. İş birliğimizi daha da derinleştirmek için elimizden geleni yapacağız. Hive şehri, insanlık tarihindeki en önemli şehirlerden biridir. Bu özel etkinlikte bulunmaktan dolayı çok mutluyum.’’ diyerek düşüncelerini ifade etti.

Açış konuşmaları ardından sahne alan sanatçılar Özbekistan’ın birbirinden renkli müzik ve dans örneklerinin yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Türkmenistan ve Macaristan gibi farklı ülkelerden sanatsal performanslar sundular. Gün boyu süren etkinliklerde Kırgızistan Kültür, Bilgi, Spor ve Gençlik Bakanı Kayrat İmanaliyev, Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf, TRT AVAZ Koordinatörü Sedat Sağırkaya, Türkiye Kırgızistan Manas Üniversitesi, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Kazak-Türk Üniversitesi ve diğer kuruluşların temsilcileri de yer aldı.

TÜRKSOY Üyesi Ülkeler Kültür Bakanları 38. Dönem TÜRKSOY Daimî Konseyi kapsamında Özbekistan Hive şehrinde bir araya geliyor. 16 Eylül 2021 tarihinde Hive şehrinde bulunan Nurullaboy Sarayı’nda düzenlenecek olan toplantıda TÜRKSOY’un yeni dönem faaliyetleri belirlenecek. Bu kapsamda 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti ve Anma Yılı ilan edilecek Türk Dünyası’nın görkemli şahsiyetlerinin belirlenmesi gibi pek çok farklı konuda kararlar alınacak. 

Toplantıya TÜRKSOY Üyesi Ülkeler Kültür Bakanları yanısıra Türk Konseyi, Türk Akademisi, TÜRK-PA, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, TRT, Türkiye Kırgızistan Manas Üniversitesi, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Kazak-Türk Üniversitesi ve diğer kuruluşların temsilcileri de katılacak.Haber: TÜRKSOY