Türk Dünyası solistleri, TÜRKSOY Gençlik Korosu, İzmir Devlet Opera ve Balesi Korosu ve El Ele Müzik Senfonik Orkestrası, TÜRKSOY ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iş birliğinde muhteşem bir konsere imza attı. İzmir’de düzenlenen Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Kültür Zirvesi'nin kapanış konserinde sahne alan sanatçılar 2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı çerçevesinde Ahmet Adnan Saygun’un Ölümsüz Eseri, Yunus Emre Oratoryosu’yla sanatseverlerin huzuruna çıktı.

Konserde Türk Dünyası solistleri Gülzat Daurbayeva (Kazakistan), Çınara Şirinova, (Azerbaycan), Aydın Ustuk (Türkiye) ve Baktıbek Ibıkeev (Kırgızistan) yer aldı. İlk defa uluslararası düzeyde, Türk Dünyası solistleri tarafından icra edilen eserin orkestra şefliğini Prof. Rengim Gökmen, koro şefliğini ise Kazakistan’dan Prof. Gulmira Kuttybadamova yaptı.

Konser öncesinde açıklamalarda bulunan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov: ‘’Yunus Emre şiirlerine dayanan ilk Türkçe oratoryoyu Türk Dünyasından sanatçıların katılımıyla sanatseverlerle buluşturmaktan dolayı son derece memnunuz. Saygun'un 1943 yılında tamamladığı ve ilk kez 1946 yılında Ankara'da sahnelenmiş olan bu özel eseri bizler 2012 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde, ülkenin en prestijli konser salonlarından biri olan Lincoln Center’da, Amerikalı bir koro ile sanatseverlerin beğenisine sunduk. Yunus Emre’nin çağları, sınırları aşan hümanizmini ve evrensel hoşgörü mesajını ülkelerimizin dışına taşıyarak gelecek nesillere aktardık. Bu kez Yunus Emre ve Türkçe Yılı kapsamında, ilk kez İzmir’de, eseri yazan büyük besteci Ahmet Adnan Saygun’un ismini taşıyan özel bir mekanda, Türk Dünyası sanatçılarının katılımıyla ile sanatseverlerle buluşturduğumuz için heyecanlıyız. Türk Dünyasının dört bir yanından seçmiş olduğumuz, TÜRKSOY Gençlik Korosu’nda yer alan genç yeteneklerimiz bu büyük projenin bir parçası olduğu için heyecanımıza ortak. Bu özel proje vesilesiyle Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye’den solistlerimizi bir araya getirmemiz ise projemize ayrı bir anlam katıyor. Konserimizi TÜRKSOY kurucu ülkeleri olan Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan’ın bağımsızlığının 30. yılına ithaf etmekten onur duyuyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

Sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği konser sonrasında basın mensuplarına röportaj veren şef Rengim Gökmen, projede yer almaktan duymuş olduğu memnuniyeti dile getirerek organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti. Şef Gökmen: ‘’Yunus Emre ile TÜRKSOY gerçekten bütünleşti artık. Türkçe’nin en büyük şairlerinden biri olan Yunus Emre, Türk ulusunun en büyük bestecilerinden Adnan Saygun ve gerçekten bütün kardeş ülkelerin en önemli sanatçıları ile aynı sahneyi paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum, umarım birlikteliğimiz bundan sonra da devam eder.’’ ifadelerini kullandı.

Türk Dünyası’nın farklı ülkelerinden seçilerek, TÜRKSOY çatısı altındaki TÜRKSOY Gençlik Korosu’nda bir araya getirilen eşsiz sesler, dünyanın dört bir yanında vermiş oldukları konserlerin ardından ilk kez üst düzey uluslararası bir organizasyonun kapanış konserinde sahne aldılar. Yunus Emre Oratoryosu projesi kapsamında çalışmalarını yaklaşık 20 gündür Türkiye’de sürdüren koro bu sürede Hatay şehrinde başarılı bir konsere de imza attı.

Adnan Saygun Kültür ve Sana Merkezi’nde 11 Eylül 2021 tarihinde gerçekleştirilen konserde  İzmir Devlet Opera ve Balesi Korosu sanatçıları ile bir arada eseri seslendiren TÜRKSOY Gençlik Korosu’nda bu yıl Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkiye’den 27 genç sanatçı yer aldı. 2015 yılında TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’un inisiyatifi ile kurulan koro aynı yıl içinde Almanya'da düzenlenen Dünya Koro Olimpiyatlarında 3 farklı dalda altın madalya kazanarak Türk Dünyasının gurur kaynağı olmuştu.

Haber: TÜRKSOY