░   Yazar ve şair Seyfi Şirin vefat etti.   

     21 Haziran günü vefat eden Seyfi Şirin'in cenazesi 22 Haziran 2021 tarihinde ikindi namazı sonrasında, Ankara'da, Karşıyaka mezarlığında defnedilecektir. 

     1961 Eskişehir doğumluydu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji bölümünden 1985 yılında mezun oldu. Ankara ve İstanbul’da yaşamaktaydı. Ağırlıklı olarak TV program yapımcılığı, senaryo yazarlığı, yazarlık ve şairlikle geçimini sağlamıştı. Eserlerinde "Orhan Seyfi Şirin" mahlasını kullanırdı.

     100’e yakın şiiri bestelendi.

     Son şiiri "Pandemi Günlerinde Aşk" ve şiirlerinden seçmeler sitemizde yer alıyor.     Songül Karlı, Zeyno, Naide Polat, Seher Dilavon, Arif Nazım, Güler Işık, Kerem Özdemir gibi sanatçılar okudu. En meşhuru Songül Karlı’nın okuduğu “Burası Anadolu, dağlar omuz omuza; Bektaşi, zeybek dadaş, canlar omuz omuza” mısralarının yer aldığı Omuz Omuza'dır. Bu türkü 3 milyondan fazla sattı ve bütün siyasi partiler tarafından seçim şarkısı yapılmak gibi bir özelliği vardır:

Yolda beyazlar allar
Kınalıdır ak eller
Hanımlar mendil sallar
Beyler omuz omuza

Burası Anadolu
Dağlar omuz omuza
Gidenler toprak oldu
Sağlar omuz omuza

Omuz omuza gardaş
Omuz omuza yoldaş
Bektaşi, zeybek, dadaş
Canlar omuz omuza

Elimle buğday ektim
Alın terimi döktüm
Dağlarda halay çektim hey
Senle omuz omuza

İşte pembeler allar
Açılmış gonca güller
Gençlerim halay çeker hey
Vermiş omuz omuza

     1985 yılında ilk şiir kitabı Yaşanmamış Sonbahar yayımlandı ve ilgi gördü. Aynı yıllarda Varlık Film ve TRT’de senaryo yazarlığı yaptı. Ekmeğini kaleminden kazanma çabasına girdi. Çoğu 7. Baskıya ulaşan; Cennet Atları, Berlin Türküleri, Ata’nın Rüyası, Bilimkurgucu Çocuk Krallar Dönemi gibi otuza yakın roman yazdı. Devler ve Böcekler adlı 2. şiir kitabını çıkardı. Türkiye’nin ilk çocuk dizi filmlerine, ilk çizgi filmlerine, ilk bilim kurgu romanlarına, Uğur Dündar’ın programları başta olmak üzere gerçek hayat kesitleri sunan haber programlarına (realty show) yazarlık, dramaturgluk yaptı.

     1987 yılında TEV en iyi Senaryo ödülünü “Bekleyiş” adlı senaryosuyla aldı.1996 yılında Hürriyet Gazetesi TV yıldızları yarışmasında senaryo yazdığı programlara katkılarından dolayı ödül aldı. Sayıları yüzleri bulan Belgeseller, Eğlence Programları, Reklam, klip, skeçlere katkıda bulundu. TRT, TGRT, KANAL 6 ve KANAL D televizyonlarında uzun yıllar çalıştı.

     1992 yılında Sanat İhtisas Ajansı’nı kurarak çalışmalarını sistemleştirdi. Gündemdeki hadiselerin çağının ve kuşağının tanığı oldu. İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda ve özel dershanelerde Senaryo ve Yaratıcı yazarlık dersleri verdi.

    Tanınmışlığın imtiyazlı ailelerin çocuklarına mahsus olmasına isyan etmişti: "On milyon kasette şiirlerim şarkı türkü olarak söyleniyor. Hala da tanınmışlığım yok. Hiçbir antolojide, şiir sitesinde, edebî dergide eserimizi bulamazsınız. Marifet kesinlikle iltifata bağlı yine de. Bizi halk tanımasa da tanıyan aydınlar var elbette. Lise arkadaşlarımdan başlayarak Muharrem Ergin, Mehmet Çavuşoğlu, Murat Sertoğlu, Atilla İlhan, Turan Yazgan, Cengiz Aytmatov, ve son zamanlarda Oktay Sinanoğlu şiirlerime, bilimkurgu eserlerime gösterdikleri ilgiyle ve manevi destekle yazı çilesini tahammül edilir kıldılar." 

Eserleri:

Yaşanmamış Sonbahar 1985,
Devler ve Böcekler 1990 olmak üzere iki şiir kitabı var.
30’ yakın kitap yazdı, bilimkurgu külliyatı oluşturdu.
Cennet Atları
Sobuska Palangası
Çoban Yıldızı
Karıncalar Çiftliği
Berlin Türküleri
Uzaydan gelen Çocuk
Gelecek Yüzyıldan Anılar
Bilimkurgucu Çocuk Krallar Dönemi
Göl Canavarı
Modacı Küçük Kız
Bir Kitabın Serüvenleri
Ata'nın Rüyası
Bir Anadolu Masalı
Din Sömürgenleri