░   Türk dilinin yabancı diller boyunduruğundan kurtulması için ilk adımları atan büyük şair, yazar, mütefekkir ve devlet adamı Ali Şir Nevai'nin doğum yıldönümü Türk dünyasında salgın tedbirlerine rağmen kutlandı.
     Kutlamalara öncülük eden kurumlardan Özbekistan Ali Şir Nevai Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi, dünyanın çeşitli ülkelerinde Nevai sevenleriyle ortak olarak Ali Şir Nevai Okumaları etkinliği düzenledi. Nevaî’nin doğum günü 9 Şubat’ta, edebiyat ve aydınlanma bayramı olarak Özbekistan’da gelenekselleşerek kutlanmaktadır. Büyük şair ve devlet adamı Nevai'nin eserleri, düzenli olarak yayımlanmıştır. Özbekistan, Nevaî hakkında araştırmalar yapılmasına fırsatlar sağlanmış, milli ve milletlerarası seviyelerde bilimsel konferanslar düzenlenmiştir. Özbekistan'ın ilk cumhurbaşkanı İslam Kerimov tarafından Ali Şîr Nevaî’nin adını taşıyan Ali Şir Nevai Devlet Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi kuruldu. Özbekistan’da heykelleri dikildi ve Taşkent’te Yazarlar Sokağı inşa edildi. Yabancı ülkelerde koleksiyonu yayımlanarak daha çok okuyucu kitlesine ulaşılması sağlandı.
    Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi ile Ali Şir Nevayi Taşkent Devlet Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi iş birliği, TÜRKSOY’un da katılımıyla  “Doğumunun 580. Yılı Münasebetiyle Türk Dilinin Büyük Mektebi Ali Şir Nevayi Paneli ve Fahri Doktora Tevcih Töreni” gerçekleştirildi. 

     Uluslararası Türk Akademisi, ünlü şair ve devlet adamı Ali Şir Nevai'nin doğumunun 580. yıl dönümü dolayısıyla 2021'i "Ali Şir Nevai Yılı" ilan etti. Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan'da yer alan Uluslararası Türk Akademisi, "Ali Şir Nevai Yılı" açılış etkinliği düzenledi. "Doğu'nun Parlak Yıldızı Ali Şir Nevai" konulu konferansa Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali, Özbekistan'ın Nur Sultan Büyükelçisi Saidikram Niyazhocayev, ünlü Kazak şairi ve tercüman Nesipbek Aitulı, Ali Şir Nevai Taşkent Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi Rektörü Şuhrat Sirociddinov, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu'nun yanı sıra Türk dünyasının tanınmış devlet ve bilim adamları katıldı. Akademi Başkanı Darhan Kıdırali, Akademi tarafından Ali Şir Nevai bursunun tahsis edileceğini belirterek "Nevai mirasına ilişkin bilimsel araştırmalara burs verilecek. Ayrıca eserlerini Türk dillerine kazandırmaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı.