Azerbaycan edebiyatının Türkiye ve Türk Dünyasında tanıtılması hususunda yaptığı çalışmalardan dolayı Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu,  Azerbaycan Bilimler Akademisi Nizami Gencevî Edebiyat Enstitüsünün Dostu Unvanına layık görüldü. 29 Ocak 2021 günü Bakü saati ile 14.00’da bilişim ağı üzerşnden yapılan Nizami Gencevî Edebiyat Enstitüsünün İlmî Şurasında, Prof.Dr. İsa Habibbeyli’nin teklifi ve Şura üyelerinin oy birliği ile bu unvan Ömeroğlu’na verildi.

Şurada Ömeroğlu’nun Avrasya Yazarlar Birliği’nde yaptığı faaliyetler, Kardeş Kalemler Dergisi, Bengü Yayıncılığın çalışmalarının Azerbaycan ve Türk Dünyası için önemini vurguladı. Habibbeyli, Kardeş Kalemler Dergisini biz kendi dergimiz olarak görüyoruz. Bütün sayılarını ben kitaplığımda saklıyorum dedi. Toplantıda söz alan Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı Reşat Mecit de Avrasya Yazarlar Birliği ve Yakup Ömeroğlu hakkında geniş bilgi sundu.

Toplantıda Tataristan İlimler  Akademisi Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Danila Zayudullina’ya Nizami Gencevî Edebiyat Enstitüsü Fahri Doktoru unvanı veridi.

Bu arada Kardeş Kalemler Dergisinin de yazarlarından olan Gülnar Sema, yaptığı tez çalışmasıyla yılın genç ilim adamı olarak ilan edildi.

Online olarak yapılan Nizami Gencevî Edebiyat Enstitüsünün İlmî Şurasına katılan Yakup Ömeroğlu da Nizami Gencevi yılında onun adını taşıyan Edebiyat Enstitüsünden böyle bir unvanı almanın kendisi için büyük onur olduğunu belirterek, Şura başkanına ve tüm üyelere teşekkürlerini bildirdi. Karabağ Zaferini de tebrik ettiği  konuşmasında Ömeroğlu, gerek şahsım, gerekse Avrasya Yazarlar Birliği olarak  Azerbaycan edebiyatının, yazarlarının, şairlerinin  tanıtılması çalışmalarına devam edeceklerini bildirdi.

Gündemdeki diğer konular arasında Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in 2021'in "Nizami Gencevi Yılı" ilanına ilişkin 5 Ocak 2021 tarihli kararnamesi ve enstitünün bu konuda yapacağı görevler, Karabağ monografisinin planı-izahnamesi yer alıyor. Toplantıda edebiyat ortamı, Enstitü yazarlarının 2021'in için kapsamlı bilimsel araştırma çalışmaları planının tartışılması ve onaylanması, basım işleri konuları ve diğer hususlar tartışıldı ve oylandı.