Alaaddin Korkmaz

░   Emekli Kültür Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Almatı eski Kültür Müşaviri Alâaddin Korkmaz ebedi âleme göç etti. Alaaddin Korkmaz, bütün dünyayı sarsan yeni korona virüsü (COVID 19)  yüzünden bir süredir tedavi görmekteydi.
     Alaaddin Korkmaz, 1949 yılında Giresun'un Espiye ilçesine bağlı İbrahimşeyh'de doğdu.


     1970'te Bursa Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü’nü bitirdi. 1987’de Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde lisans öğrenimini tamamladı. 1988 yılında Devlet Memurları Yabancı Diller Eğitim Merkezi İngilizce Bölümü’nü bitirdi. Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsünde yüksek lisans yaptı 1987 - 1988).
     Çeşitli kademelerde 1970-1989 öğretmenlik yaptıktan sonra, Kültür Bakanlığı’nda Yayımlar Dairesi Başkanlığı (1989-1991), Kültür Bakanlığı Müsteşar Muavinliği (1996-1997) ve yurt dışında Almatı Kültür Müşavirliği 1997-2000 yaptı. Yurt dışı dönüşünde emekli oldu. Uluslararası Miras Üniversitesi (Çimkent/ Kazakistan) tarafından kendisine “Kültüre ve Türkiye - Kazakistan kültürel ilişkilerine katkılarından dolayı” fahri doktora ve profesörlük unvanı verildi.
     Şiirle başladığı yazı hayatına fikir, kültür-sanat ve ihtisas yazıları ile devam etti. Milli Eğitim Bakanlığının Türkçe Sözlük hazırlama çalışmalarında görev aldı. Yeni Türk Ansiklopedisi’nde 200’e yakın ihtisas maddesi yazdı, redaktörlük yaptı. Türk Yurdu dergisinin Umumi Neşriyat Müdürlüğünü yürüttü ve başyazılarını yazdı (1992-1995). Diğer yazıları; Hisar, Oyhan Hasan Bıldırki ile birlikte kurdukları Bursa'da Zaman, Ocak, Ülkü-Bir, Doğuş, Jas Türkistan gibi dergilerde yayımlandı. Biyografisi Kazakistan Sanat Ansiklopedisi’nde yer aldı.
     Türk Yurdu’nun 1987 yılında başlayan yeni yayın döneminde Yayın Kurulu Üyeliği ve Genel Yayın Müdürlüğü yapan, Türk Ocakları 1986’da faaliyetine yeniden başlarken kurucu kadroda yer alan, uzun yıllar Millî Eğitim ve Kültür Bakanlığı kadrolarında idareci olarak çalışan, ömrünü Türklüğe hizmetle geçiren, Türk Ocakları Genel Merkez Danışma Kurulu Üyesi Alâaddin Korkmaz, 01.01.2021 tarihinde vefat etti.
     Merhumun cenazesi 2 Ocak saat 14:00'da Giresun Espiye’de köyünde defnedilecektir.
     Alaaddin Korkmaz'a Allah'tan rahmet; ailesine, dost ve akrabasına, sevenlerine, Türk milletine sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Alaaddin Korkmaz


Haber: Milli Güç