░   Türkiye Yazarlar Birliği Kahramanmaraş Şubesi, İstiklal Marşımızın TBMM tarafından kabulünün 100. yılı olan 2021 yılının “İstiklal Marşı Yılı” olarak ilan edilmesi çağrısında bulundu.
     2021 yılının Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “İstiklal Marşı Yılı” olarak ilan edildiğini ve bu çağrıya başta devlet yetkilileri olmak üzere herkesin destek olması gerektiğini ifade eden TYB Kahramanmaraş Şubesi Başkanı Fazlı Bayram, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:
     Milli Şairimiz Mehmed Akif Ersoy tarafından kaleme alınıp “Kahraman Ordumuza” ithaf edilen İstiklal Marşımız, 12 Mart 1921’de TBMM tarafından kabul edilmiş ve istiklal mücadelemizin en çetin günlerinde milli mücadelemize can suyu olmuştur. İstiklal Marşımız, milli mücadeleyi, milli mücadele ruhunu, istiklal sevdasını ifade etmesinin yanında istikbale ışık tutması vasfıyla da ortak bir milli değerimiz, tabir-i caizse “milli mutabakat metni”mizdir. Onda Türk milletinin şanlı mazisi kadar istikbal tasavvuru da mündemiçtir. 100 yıl önce bütün imkânsızlıklara rağmen yedi düvelin hayâsızca akını karşısına iman dolu göğsüyle çıkarak gövdesini siper eden bir milletin mücadelesinin destanı olan İstiklal Marşı, dünden aldığı emaneti yarınlara aktaran bir istiklal beyannamesi olarak tarihî mesuliyetlerimizin, birlik ve beraberlik şuurumuzun, hürriyet sevdamızın şifrelerini de içinde barındırmaktadır." dedi.
     Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu da TBMM'de kabulünün 100. yılında, 2021 yılının "İstiklal Marşı Yılı" olmasını istediklerini söyledi. 
     Dilimiz ve Edebiyatımız, sitesi de Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı İstiklal Marşı'nın milli marşımız olarak kabul edilişinin 100. yılı olan 2021 yılının "İstiklâl Marşı Yılı" olarak kabulünü destekliyor ve yüce meclisin bu kararı almasını bekliyoruz.

GÜNCELLEME:

TBMM Genel Kurulunda, Meclis Başkanı Mustafa Şentop'un ilk imza sahibi olduğu ve AK Parti, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti'nin imzasının yer aldığı önergeyle, 2021 yılının "İstiklal Marşı Yılı" olmasını içeren düzenleme kabul edildi.

Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmeleri sırasında, Meclis Başkanı Şentop ile AK Parti, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti ortak önerge verdi. Yapılan oylamada önerge kabul edildi. Bu kapsamda İstiklal Marşı'nın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Hakkında Kanun'a geçici madde eklenmesini içeren düzenleme kanun teklifine eklendi.

Düzenlemeyle 2021, "İstiklal Marşı yılı" olacak. 2021 yılı boyunca bütün kamu kurum ve kuruluşları tarafından İstiklal Marşı'nın anlamını ve Kurtuluş Savaşı'nın önemini anlatmak amacıyla halkın ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma etkinlikleri düzenlenecek.

24.12.2020