Yazdır
Kategori: Kültür - San'at - Edebiyat

░   Cumhuriyet tarihinin en önemli fikir ve sanat adamlarından Üstad Necip Fazıl’ın manevi ve kültürel mirasını yaşatmak amacıyla Star Gazetesi tarafından düzenlenen Necip Fazıl Ödülleri’nin 2020 yılı kazananları açıklandı. Kültür sanat dünyasında büyük yankı uyandıran ve bu yıl 7’nci kez verilecek olan Necip Fazıl Ödülleri’nde 6 ayrı dalda 7 ödül belirlendi.

     Türkiye’nin edebiyat ve düşünce dünyasında önemli yeri olan adayları belirlemek üzere bir araya gelen Necip Fazıl Ödülleri Jüri Heyeti, pandemi nedeniyle çevrim içi yapılan toplantıların ardından ödüle layık görülen isimleri açıkladı. Ödüller, daha sonra ilan edilecek bir tarihte düzenlenecek törenle sahiplerine takdim edilecek.

       Prof. Dr. Fatih Andı, Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç, Prof. Dr. Turan Karakaş, Dr. A. Murat Özel, ve Necip Tosun'dan meydana gelen Necip Fazıl Ödülleri Jüri üyeleri, yapılan toplantıların ardından ödüle layık görülenleri açıkladı. Ödüller, daha sonra ilan edilecek bir tarihte düzenlenecek törenle sahiplerine takdim edilecek.

      Ödül kazananlar:

Necip Fazıl Şiir Ödülü: İhsan Deniz
Necip Fazıl Hikâye-Roman Ödülü: Sevinç Çokum
Necip Fazıl Fikir-Araştırma Ödülü: Prof. Dr. Ekrem Demirli
Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü: Zeynep Arkan
Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü: Mahmut Coşkun
Necip Fazıl Uluslararası Kültür Sanat Ödülü: Prof. Dr. Taha Abdurrahman
Necip Fazıl Saygı Ödülü: Cahit Koytak

Kaynak: https://www.necipfazilodulleri.com