░   Özbekistan'da Türkiyat ve Şarkiyat alanlarında ilmi çalışmalar yapan Andrey Kubatin, 29 Ekim 2020 günü yeni korona virüsü (COVID-19) salgını sebebiyle vefat etti.
     Çin tarihi uzmanı olan Kubatin, Taşkent'te Şarkşünaslık (Doğu Dilleri) Enstitüsü'nde görev yaparken uğradığı bir iftira sonucu uzun süre hapis yatmış, suçsuzluğunu isbat etmek için çetin bir mücadele vermişti. Herkese açık olan ve internettten ulaşılabilen bazı el yazma ve basma eserleri başka bir ülkenin vatandaşına vererek "devletin gizli belgelerini" verme iftirasına uğrayan Kubatin uzun süre hapis yatmış, işkence görmüş ama sonunda beraat etmişti.
     26 Eylül 2019'da Kubatin'in davası Taşkent Bölge Mahkemesinde yeniden ele alındı ​​ve bilim adamı tamamen beraat etti. Mahkeme salonundan serbest bırakıldı. Taşkent Devlet Doğu Dilleri Enstitüsü'nde kıdemli öğretim görevlisi olarak çalışan genç bilim adamı, 2017 yılında Ceza Kanunu'nun 157. Maddesi uyarınca vatana ihanet suçunu işlemekle  tutuklanmış 11 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.
     Kubatin'in ailesine, Özbekistan vatandaşlarına ve Türkoloji camiasına sabır ve baş sağlığı diliyoruz.

Andrey Kubatin ve eşi