░   Yönetmenliğini Artıkpay Suyundukov’un yaptığı “Şambala” filmi Kolkata Milletlerarası Film Festivali‘nde gösterilecek.


     Milli Film Stüdyosu “Kırgız Film”, film festivalinin 5-12 Kasım tarihleri ​​arasında yapılacağını ve Hindistan’daki en eski film festivallerinden biri olarak kabul edildiğini bildirdi.
     "Şambala" adlı film, dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un “Beyaz Gemi” hikayesinden uyarlanarak yapıldı.
     Beyaz Gemi, romanının kahramanı yedi sekiz yaşlarında bir çocuktur. Çocuk; saflığın, bozulmamışlığın ve geleceğin sembolüdür. Aytmatov, çocuğun saf ve temiz dünyasından, hayatın acı ve çıplak gerçeğine uzanan bir roman kurgusu oluşturmayı başarır. Ona göre; çocukluk, gelecekteki insan karakterinin tohumudur. Çocukluk kişinin dilini öğrenmeye ve çevresindeki insanlarla, tabiatla ve özellikle kültürle bağlarını hissetmeye başladığı dönemdir. Aytmatov, Beyaz Gemi'de destan, efsane ve masal gibi bir çok şifahî unsuru kullanmıştır. Geçmişi temsil eden ve masal anlatan dede ile geleceği temsil eden ve hem efsanevî hem de destansı bir mücadele veren çocuk arasında dramatik bir ilişki kurarak insan duygu ve düşüncelerine kendine has yorumlar getirir. Beyaz Gemi, Aytmatov'un, edebiyat âleminde geniş akisler uyandıran, verilmek istenen mesajla yaratılan tiplerin büyük bir uyum sağladığı eserlerinin başında gelmektedir.