░   Türk Ocakları Genel Merkezi tarafından; Ömer Seyfettin’in 100’üncü ölüm yıldönümü vesilesiyle düzenlenen “Liselerarası Hikâye Yarışması” başvuruları 01 Eylül 2020 günü sona ermiştir.


     Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet ÖZ tarafından görevlendirilen Türk Ocakları Sanat Edebiyat Kurulu tarafından yürütülen yarışmada, daha önce ilan edilen Seçici Kurul, salgın şartları sebebiyle yenilenmiş ve ulaştırılan hikâyeleri değerlendirme çalışmalarına başlamıştır. 
     Seçici Kurul Üyeleri;  Ayşe Filiz Yavuz, Aysun Demirez Güneri, Dilek Güneş Fırat, Dursun Kuveloğlu, Ethem Göktürk, Fatma Koç Özkul ve Veysel Tekelioğlu isimlerinden oluşmuştur.
     12 Eylül 2020, 26 Eylül 2020 ve 01 Ekim 2020 tarihlerinde, üç oturum halinde bir araya gelen Seçici Kurul üyelerinin, dönüşümlü olarak okudukları hikâyelere verdikleri puanlar toplanarak sıralama belirlenmiştir.
     Titiz bir değerlendirme neticesinde ve oybirliğiyle alınan karar sonucunda yarışmanın birincisi, ikincisi ve üçüncüsü belirlenmiş olup; daha önce üç teşvik ödülü olarak ilan edilen ödül miktarının Seçici Kurul kararıyla dört teşvik ödülü olarak belirlenmesine karar verilmiştir.
     Buna göre, “Ömer Seyfettin Hikâye Yarışması”nın sonuçları, aşağıdaki gibidir:

            Yarışmanın birincisi; YUSUFÇUK rumuzu ve “Araf’ın Hikâye Tamircisi” isimli hikâyesiyle İNCİ MİNA VAROL olmuştur.

            Yarışmanın ikincisi; CENGİZHAN rumuzu ve “Ölmek Kadar Yaşamaktır” hikâyesiyle CENGİZHAN ÖZDEMİR olmuştur.

            Yarışmanın üçüncüsü ise BULUT rumuzu ve “Yüreğimde Vatan Rüzgârı” hikâyesiyle ECEM AKTAŞ olmuştur.

     Yarışma sonucunda teşvik ödülüne layık görülen eserler ve yazarları şöyledir:

            “D.T. Birinci” rumuzuyla yarışmaya katılan ALİ CAN, “Dalalete Varmadan” isimli hikâyesiyle teşvik ödülüne layık görülmüştür.

             “Mete Erik” rumuzuyla yarışmaya katılan METİN ERKUT, “Her Hâl ve Koşulda Vatan Sevgisi” isimli hikâyesiyle teşvik ödülüne layık görülmüştür.

             “Hilâl” rumuzuyla yarışmaya katılan MERYEM GÜL ÖZCAN, “Vatan Uğrunda Şehit Düşen Liseliler” isimli hikâyesiyle teşvik ödülüne layık görülmüştür.

             “Bala Hatun” rumuzuyla yarışmaya katılan CEREN KAYA, “Aybars” isimli hikâyesiyle teşvik ödülüne layık görülmüştür.

     Yarışma duyurusu ve şartnamesinde üç teşvik ödülü verileceği ilan edilmesine rağmen, dört hikâyeye teşvik ödülü verilmesine oy birliğiyle karar verilmiştir. Edebi değer ve derinlik bakımından birbirlerine çok yakın olduğu değerlendirilen eserlerin aynı şekilde teşvik ödülüne layık görülmesi, yarının kıymetli kalemlerini cesaretlendirmek ve yürekten bir teşekkür edebilmek amacıyla düşünülmüştür.
     Ödül dağıtım törenlerinin yeri ve saatiyle ilgili bilgiler daha sonra ilan edilecektir.