Türk Eğitim-Sen Ömer Seyfeddin

░   Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi’nin Türk kültürü ve kimliği üzerine önemli fikir hareketleri içinde bulunmuş, hikayelerimize değer katan Ömer Seyfettin’in ölümünün 100. yıl dönümü münasebetiyle düzenlediği hikaye yazma yarışmasının sonuçları açıklandı.
     Yarışmada; Ortaöğretim Öğrencileri Kategorisinde 215 hikaye, Yükseköğretim Öğrencileri (Ön lisans, Lisans ve Lisansüstü ) Kategorisinde 63 hikaye, üyeler katagorisinde Türk Eğitim-Sen ve Türkiye Kamu Sen’e bağlı sendikaların üyeleri 392 hikaye olmak üzere toplam 670 hikaye değerlendirmeye alındı. Ömer Seyfettin’i hatırlayıp, O’nun fikirlerini hatırlatmanın ya da  anılarını yaad etmenin, aynı zamanda da yeni hikayeleri ve hikayecilerimizi Türk edebiyatına kazandırmanın amaçlandığı yarışmada, jüri üyeleri hikayeleri hummalı bir çalışma ile titizlikle inceledi. 


     Hikayeleri değerlendiren jürimiz şu isimlerden oluşmaktadır: Yazar-Şair Yahya Akengin, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayfer Yılmaz, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Sakallı, Türk Eğitim-Sen Merkez Kadın Komisyonu Başkanı Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Firdes Işık ve Gazi Üniversitesi Türk Dili Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yılmaz Yeşil.
     Buna göre; Ortaöğretim Öğrencileri Kategorisi’nde Ülkü Sena Köktepe’nin ‘Son Uyku’ adlı hikayesi birinci, Bengül Kartal’ın ‘İki Damla Yaş’ adlı hikayesi ikinci, Aslıhan Doruk’un ‘Ebedi Yiğit, Adı Yok Şehit’ adlı hikayesi ise üçüncü oldu. Ortaöğretim kategorisi jüri teşvik ödülünü ise, Hatice Rumeysa Kahraman’ın ‘Yalnız Şair’ adlı hikayesi almaya uygun görüldü.
     Yükseköğretim Öğrencileri Kategorisinde Selahattin Eğe’nin ‘Akıbet’ adlı hikayesi birinci, Deniz Buğra Çarboğa’nın ‘Ulak’ adlı hikayesi ikinci, Ceren Türkkan’ın ‘Merdümgiriz’ adlı hikayesi ise üçüncü oldu. Yükseköğretim Kategorisi Jüri Teşvik ödülünü ise Çağla Aksan’ın ‘Lavinia’ adlı hikayesi almaya uygun görüldü.
Türk Eğitim-Sen ve Kamu-Sen’e bağlı sendika üyeleri kategorisinde birinci olan ise Mehmet Kılıç’ın ‘Anadolu’ adlı hikayesi oldu. Aynı kategoride Rizvan Yıldızhan’ın ‘Adamın Mevsimleri’ adlı hikayesi ikinci, Mirac Furkan Bayar’ın ‘Alınyazı Saatleri’ hikayesi ise üçüncü oldu. Üyeler Kategorisi Jüri Teşvik Ödülünü ise, Onur Ünlütürk’ün ‘Emanet’ adlı hikayesi almaya uygun görüldü.
     Dereceye girenlere ödülleri törenle verilecektir. Ödül töreninin tarihi ve yeri daha sonra duyurulacaktır.
     Konuyla ilgili bir açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip GEYLAN şunları kaydetti: “Milli edebiyat akımının öncü yazarlardan, şairliğiyle de adından söz ettiren, aynı zamanda asker ve öğretmen kimliğine de sahip olan Ömer Seyfettin anısına düzenlediğimiz hikaye yarışmasına katılan herkese ayrıca jüri üyelerine ve Türk Eğitim-Sen teşkilatlarına teşekkür ederiz. 
     Bilindiği gibi, Ömer Seyfettin, hikayelerin öncü ismidir, aynı zamanda da edebiyatta Türkçülük akımının kurucularından olmuştur. Onun eserleri halen günümüzde çok önemli yer tutmaktadır. Günümüze kadar ulaşan, severek okunan eserlerinde birçok toplumsal ve sosyal olaya değinmiş, vatan sevgisini işlemiş, Türk kimliğini, milliyetçi duyguları ön plana çıkarmış, yalın anlatımıyla tanınan ve döneminde fikri ve sanatsal açıdan yol gösterici bir isim olmuştur. Ant adlı hikayesinde arkadaşlık, dayanışma, fedakarlık, Kütük adlı hikayesinde mertlik, kahramanlık ve cesaret, Çakmak adlı hikayesinde dürüstlük, haysiyet, şeref konuları işlenirken, en ünlü eseri olan ve ilkokuldan itibaren çocuklarımıza okuttuğumuz Kaşağı adlı eserinde ise yalan ve iftiranın ömür boyu sürecek fenalıklara yol açtığı işlenmiştir Kısa ömrüne onlarca eser sığdıran ve Türk kültürünü, kimliğini eserleri üzerinden gelecek nesillere aktarmaya çalışan Ömer Seyfettin’i ölümünün 100. Yılında minnetle ve rahmetle anıyor, edebiyatımıza sağladığı katkılardan dolayı sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. 
     Türk Eğitim-Sen olarak bu değerli yarışmayı düzenlemenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Ülkemizde etkisini gösteren pandemiye rağmen yoğun ilginin olduğu yarışmayı sonuçlandırmış olmamız çok önemlidir. Yarışmada dereceye giren tüm arkadaşlarımıza, ses bayrağımız Türkçe’ye ve Türk kültürüne kazandırdıkları kıymetli eserler için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Edebiyatın toplumların çağ atlamasında mihenk taşı olduğu göz önüne alındığında, bu arkadaşlarımızın hikayeleri edebiyat hayatımıza önemli katkılar sağlayacaktır.  Bu yarışma vesilesiyle Türk diline ve Türk Edebiyatına bir tuğla bile koyabildiysek ne mutlu bize, ne mutlu yarışmacılarımıza.”

“ÖLÜMÜNÜN 100. YILINDA
ÖMER SEYFETTİN ANISINA HİKÂYE YARIŞMASI” SONUÇLARI

 

A-ORTAÖĞRETİM KATEGORİSİ

 

1.Olan Hikâye

Yarışmacının Adı: Ülkü Sena KÖKTEPE

Okulu: Amasya Lisesi - AMASYA

Hikâyenin Adı: Son Uyku

 

2.Olan Hikâye

Yarışmacının Adı: Bengül KARTAL

Okulu: Şehit Mustafa Serin Fen Lisesi – Edremit/BALIKESİR

Hikâyenin Adı: İki Damla Yaş

 

  1. Olan Hikâye

Yarışmacının Adı: Aslıhan DORUK

Okulu: Çivril Mesleki Teknik Anadolu Lisesi- Çivril/DENİZLİ

Hikâyenin Adı: Ebedi Yiğit, Adı Yok Şehit

 

ORTAÖĞRETİM KATEGORİSİ JÜRİ TEŞVİK ÖDÜLÜ

Yarışmacının Adı: Hatice Rumeysa Kahraman

Okulu: Osmancık Cumhuriyet Anadolu Lisesi – Osmancık/ÇORUM

Hikâyenin Adı: Yalnız Şair

 

 

B-YÜKSEKÖĞRETİM KATEGORİSİ

 

1.Olan Hikâye

Yarışmacının Adı: Selahattin EĞE

Okulu: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi - ESKİŞEHİR

Hikâyenin Adı: Akıbet

 

2.Olan Hikâye

Yarışmacının Adı: Deniz Buğra ÇARBOĞA

Okulu: Çukurova Üniversitesi - ADANA

Hikâyenin Adı: Ulak

 

3.Olan Hikâye

Yarışmacının Adı: Ceren TÜRKKAN

Okulu: Hacettepe Üniversitesi- ANKARA

Hikâyenin Adı: Merdümgiriz

 

YÜKSEKÖĞRETİM KATEGORİSİ JÜRİ TEŞVİK ÖDÜLÜ

Yarışmacının Adı: Çağla AKSAN

Okulu: Pamukkale Üniversitesi - DENİZLİ

Hikâyenin Adı: Lavinia

 

C-ÜYELER KATEGORİSİ

 

1.Olan Hikâye

Yarışmacının Adı: Mehmet KILIÇ

Sendikası: Türk Eğitim Sen

Şubesi: Mersin 1 No’lu Şube

Hikâyenin Adı: Nanadolu

 

2.Olan Hikâye

Yarışmacının Adı: Rizvan YILDIZHAN

Sendikası: Türk Eğitim Sen

Şubesi: Adana 1 No’lu Şube

Hikâyenin Adı: Adamın Mevsimleri

 

3.Olan Hikâye

Yarışmacının Adı: Mirac Furkan BAYAR

Sendikası: Türk Eğitim Sen

Şubesi: Erzurum 1 No’lu Şube

Hikâyenin Adı: Alınyazı Saatleri

 

ÜYELER KATEGORİSİ JÜRİ TEŞVİK ÖDÜLÜ

Yarışmacının Adı: Onur ÜNLÜTÜRK

Sendikası: Türk Eğitim Sen

Şubesi: Giresun Şube

Hikâyenin Adı: Emanet