░   Tatar Halk Şairi, eski milletvekili Robert Minnullin vefatını büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. Tatar edebiyatının ve kültür hayatının en önemli isimlerinde olan Minnullin’in şiirlerinden bazılarını Avrasya Yazarlar Birliği’nin yayınladığı Kardeş Kalemler Dergisi yayımlamıştı.
     Büyük şaire Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve kardeş Tatar halkına başsağlığı diliyoruz.
     Robert Minnullin, 1 Ağustos 1948 tarihinde Başkurdistan’ın İliş Rayonundaki Necedi köyünde doğdu.
     Kazan Devlet Üniversitesi Tatar Dili ve Edebiyatı Bölümünde okurken artık, yetenekli genç bir şair olarak tanınmaktadır. “Tataristan Yeşleri”, “Sosyalistik Tataristan” gazetelerinde, “Kazan Utları” dergisinde, “İdil” almanağında şiirleri yayınlanmaya başlar. “Birinçi Karlıgaçlar/İlk Kırlangıçlar” (1970) adlı genç şairler kitabında çıkan şiirlerini halk da, eleştirmenler de beğenir. Robert Minnullin, 1972 yılında genç şairlerin yer aldığı 5. Bütün Soyuz festivaline katılır. Üniversiteyi bitirdikten sonra, “Yeş Leninci” adlı çocuk gazetesinde çalışmaya başlar, çocukların dünyası ile yakından tanışır ve büyüklere yazdığı şiirlerle birlikte çocuklar için de şiirler yazar.
     Tatar şiirinin, ayrıca çocuk edebiyatının çeşitli bakımlardan gelişmesinde Robert Minnullin’in rolü büyüktür. Genç şair, aralıksız araştırmaları sonucunda, Tatar edebiyatını beklenmeyen yeni açılımlar ile zenginleştirir, yepyeni imajlar, şiiri buluşlar, yeni usuller meydana getirir. Çocuk şiirinde ilk kez, büyükler ve çocuklar arasındaki mesafeyi, çocuk dünyasındaki hassas meseleleri merkeze alarak şiirlerine yansıtır. Onun pedagojik ve psikolojik bakımdan iyice düşünülmüş şiirleri okullarda, anaokullarında sıkça yankılanır. Uzun yıllar Tataristan’ın TNV kanalında hazırladığı “Kitap” adlı program dizisi, Tatar halkının en sevdiği programlardan biri olmuştur.
     Robert Minnullin, tecrübeli gazeteci, tanınmış halk ve devlet adamıdır. Uzun yıllar “Kazan Utları” dergisinde bölüm redaktörü, sorumlu sekreter, Tataristan Televizyonu’nda, “Yaş Leninci” (Sabantoy) gazetesinde baş redaktör olarak çalışmıştır. Robert Minnullin, Tataristan Cumhuriyeti Devlet Meclisi Başkan Yardımcılığı, Çocuk Vakfı Başkanlığı, Tataristan milletvekili, Tataristan Yüksek Meclisi Başkanlığı üyesi, Tataristan Devlet Meclisinin Tataristan Kanunlarının Tatar ve Rus Dillerindeki Denkliğini Temin Etme Komisyonu Başkanı vb. gibi görevlerde bulunmuştur.
     Robert Minnullin, Tataristan’ın ünlü sanatkârlarındandır. Ayrıca Başkurdistan’ın tanınmış kültür elçisi unvanına da sahiptir. Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mintimir Şeymiyev’in 25 Nisan 2005 tarihli kararı ile Tatar edebiyatını geliştirmeye büyük katkı sağladığı için Robert Minnullin’e “Tataristan Cumhuriyeti Halk Şairi” unvanı verilmiştir. Robert Minnullin, ayrıca Musa Celil Cumhuriyet Ödülü (1982), Andersen Uluslararası Edebiyat Ödülü (1983), Tataristan Yazarlar Birliği’nin Abdullah Aliş Ödülü (1997), Abdullah Tukay Devlet Ödülü (1998) Tataristan’ın Kayyum Nasıri adındaki, Başkurdistan’ın Fatih Kerim, Nacar Necmi adlarındaki ödüllerin de sahibidir.
     Robert Minnullin, yalnız Tataristan ve Başkurdistan’da değil, Tatarların yaşadığı bütün bölgelerde ve Türk Dünyasında iyi tanınan bir şairdir. Robert Minnullin’in Tatar, Rus, Başkurt, Azerbaycan, Karadağ, Mari, Udmurt, Çuvaş dillerinde altmışı aşkın kitabı yayımlanmıştır. Bazı şiirleri de İngiliz, Türk, Ukrain, Belarus, Fransız, Kazak, Karakalpak, Eston, Leh dillerinde çıkmıştır. Uzun yıllardır ürettiği eserleri olarak 2007 yılında Tataristan Kitap Neşriyatı tarafından şairin yedi ciltlik eserleri yayımlanmıştır.
     Robert Minnullin, 1979 yılından beri Tataristan Yazarlar Birliği üyesi olup uzun zamandır Tataristan Çocuk Vakfı Başkanı olarak çalışmaktaydı. Ayrıca günümüzde Rusya genelindeki “Tatar Ailesi” Vakfının da Başkanlığını yapmaktaydı.
     Robert Minnullin, 27 Mart 2020 tarihinde Kazan'da vefat etti.