Yazdır
Kategori: Haberler

░   Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından 23 Ocak 2020’de doğumunun 80. Yılında Azerbaycan Türklerinin ünlü şairi Samed Behrengi Anma Paneli düzenlendi.

     Tebriz doğumlu, Azerbaycan asıllı, öğretmen ve çocuk hikayeleri ile halk masalları yazarı-derleyicisi Samed Behrengi, Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından 23 Ocak 2020’da doğumunun 80. Yılında “Samed Behrengi Anma Paneli” ile anıldı.
     Panelin konuşmacıları arasında TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal ÇAKICI, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Doç. Dr. Yakup Ömeroğlu, Dr. Nazlı Rana Gürel, Dr. Rıza Heyet, Dr. Gamze Gizem Avcıoğlu, Sayman Aruz yer aldı.
    Çocuk edebiyatçısı (D. Haziran 1939, Tebriz / İran - Ö. 1968). İran’ın Azerbaycan bölgesinde on bir yıl köy köy dolaşarak öğretmenlik yaparken, bir yandan da Tebriz Üniversitesinde gece derslerine girerek İngiliz dili ve edebiyatı eğitimi gördü. Toplumsal, ekonomik ve folklorik yapısını halkının içinde yaşayarak inceledi. Bu arada Azerbaycan ve İran halk edebiyatından derlemeler yaptı, masallar yazdı. 1968 yılında, Şahlık yönetimi döneminde Aras ırmağında ölü bulundu.
     Özellikle Küçük Kara Balık adlı çocuk kitabı, onun yalnızca İran’da değil, dünyanın pek çok ülkesinde tanınıp sevilmesine yol açtı. Bu küçük kitap, İtalya’da ve Çekoslovakya’da ödüller aldı. Samed Behrengi’nin masal derlemeleri ve çocuk kitapları dışında eğitimle ilgili yazıları vardır. Eserlerinin büyük bölümü Türkiye Türkçesine çevrilmiştir.

BAŞLICA ESERLERİ:

     
Ulduz Kızın Kargaları, Ulduz Kızın Konuşan Bebeği, Güvercinci Keloğlan, Telhun Kız, Deli Dumrul, Sevgi Masalı, Bir Şeftali Bin Şeftali, Bu Gelen Köroğlu’dur, Püsküllü Deve, Bir Vardı Bir Yoktu.