Uluslararası Türk kültürü teşkilatı TÜRKSOY ve Yalova Çiftlikköy Belediyesi işbirliğinde Nogayların ünlü şairi Kadriye Temirbulatova’nın adı Yalova'ya bağlı Çiftlikköy’deki caddelerinden birine verilerek ebedileştirildi.

Nogay Türklerinin Kafkaslardaki önemli temsilcilerinden ve genç yaşlarında yazdığı vatan, anne, bozkır ve sevgi konulu şiirleriyle kısa sürede üne kavuşan Kadriye Temirbulatova’nın doğumunun 70. yılı vesilesiyle TÜRKSOY  ‘un organizasyonunda gerçekleştirilen etkinlik kapsamında, genç yaşta hayatını kaybeden şairin isminin verildiği caddenin açılışı ve şairin seçme eserlerinin 12 dilde derlendiği “Yiğitlerin Destanıyım” kitabının tanıtım konferansı düzenlendi.

Törene, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Yalova Valisi Muammer Erol, Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, Rusya Federasyonu'na bağlı Dağıstan Cumhuriyeti'nin Nogay Bölgesi temsilcisi Sabirat Abubekirova ve devlet sanatçısı Ordinaryus Profesör Koşali Zarmanbetov, Türk Dünyası’nın farklı bölgelerinden katılan şairler,  Azerbaycanlı Barış Cavit Movsümlü, Kazakistanlı Marjan Erşu, Kırgızistanlı Altınay Temirova, Dağıstan’dan (RF) Kumuk şair Supiyanat Mamamyeva, Rus şair Marina Ahmedova-Kolyubakina, Başkurdistan’dan (RF)  şair Larisa Abdulina, Türkiye’den Sema Tanrıverdioğlu, ozanlar, sanatçılar ve vatandaşlar katıldı. 

Etkinlikte konuşan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, gerek üye ülkelerde gerekse dünyanın önemli kültür ve sanat merkezlerinde pek çok etkinlik düzenlediklerini söyledi.

Büyük bir kültür birikimine sahip olan Türk toplumlarının; kadim kültürünün oluşumu, gelişmesi ve zenginleşmesine katkı sağlayan önemli şahsiyetler yetiştirdiğini belirten Kaseinov, şöyle devam etti:

"Kültürümüzün mihenk taşları kabul edilen bu değerli şahsiyetler toplumlara yön vermiş, halkların bilimsel, kültürel ve manevi gelişimine büyük katkı sağlayan çalışmalar yapmıştır. İşte bu büyük şahsiyetlerden biri de Nogay Türkleri'nin ünlü şairi Kadriya Temirbulatova'dır. Öz dilinde şiirlerini yazan Kadriya'nın temel konuları aşk, vatan, anne, bozkır, Nogay halkı ve Nogay ili olmuştur. Onun kaleme aldığı şiirler o kadar akıcı bir dille yazılmış ki okurken bile sanki sonsuz bozkırlardan Nogay ezgilerinin hoş avazı duyulur. Onun şiirlerine çok sayıda güzel müzikler bestelenmesi ve yıllar geçmesine rağmen hala sanatçıların ve halkın dilinden düşmemesi tesadüfi değildir. Şiirleri ile ebediyete kavuşan Kadriya Temirbulatova, genç yaşlarında feci şekilde hayatını kaybetse de kısa ömründe Nogay edebi dilinin gelişmesine büyük hizmetlerle katkı sağlayabilmiş, onu daha da zenginleştirmiştir."

 Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar da Temirbulatova'nın, kısa ömründe yıldız gibi parlayan unutulmaz bir isim olduğunu vurguladı.

Şairin edebi kişiliğine değinen Silpagar, "Şiirlerinde de görüldüğü üzere yurduna, halkına, dinine, diline sevgisini korkmadan dile getirmiştir. Bu cesaretinin bedelini genç yaşında canıyla ödemiştir. Bir Nogay Türk kadını olarak yazdığı şiirlerle yeni ufuklar açmış, Nogay Türk şiirine damgasını vurmuştur." dedi.

Daha sonra Kadriye Temirbulatova’nın şiirlerinin çevirisini yapan şairler, Temirbulatova'nın eserlerini kendi dillerinde okudu.

Nogay Türklerine özgü yöresel halk oyunu gösterisi, ozanların türkülerini seslendirmesi ve Kadriya Temirbulatova Caddesi'nin açılışıyla program sona erdi.