░   Dergi çıkarmak eskiden beri zor iştir. Emek ister, kadro ister, sermaye ister. Hele edebiyat dergisi çıkarmak öyle her babayiğidin harcı değildir. Otomobil üretimi, füze yapımı gibi işler edebiyat dergisi çıkarmanın yanında çocuk oyuncağı kalır. Türkiye'nin yerli otomobil, uçak üretimi, silah üretimi gibi sahalarda yaşadığı kesintileri sayabilirsiniz. Çıkıp kapanan dergilerin sayısı belli değil. İşte böyle bir ortamda "Hece Taşları" 59. sayıyı okurlarına ulaştırmış. İsteyenlere cilt yaptırıp gönderiyor.


     Tayyib Atmaca’nın Genel Yayın Yönetmenliğinde çıkan, yine hece şiirleriyle dolu dolu olan “Hece Taşları” şiir dergisinin 59. sayısındaki kalemler: Cemal Kurnaz, Fatih Okumuş, Ekram Kaftan, Ahmet Kâfi, Ahmet Alan, Seyfettin Karamızrak, Lütfi Kılıç, İbrahim Eryiğit, Besti Berdeli, Mehmet Şirin Aydemir, Mustafa Özçelik, Yunus Kara, Gökhan Kaya, Mustafa Ayvalı, Tayyib Atmaca, Tacettin Şimşek, Erdal Noyan, Erhan Çamurcu, Yılmaz Yetiş, Ahmet Kurnaz, Ahmet Arslan, Ali Rıza Kaşıkçı, Metin Özarslan.
     Mehmet Avşar'ın eski sayılardan birinden aldığımız şiirinden bir dörtlük. Tam bir saz şairi edası:

“Bu Yara” bağrında çıktı çıkalı
“Virane Gönlü”nü yıktığın yeter.
İçinde şimşekler çaktı çakalı
Dizlerine vurup çöktüğün yeter.

     59. Sayıda Cemal Kurnaz'ın kaleminden bir "Pil Gazeli" var ki. Klasik şiirimiz, kültürümüz ve teknoloji bir arada.   Sitemizin seçtikleri arasına katmadan önce bu haberi okuyanlar görsün:

Pil Gazeli


Kalbime pil koydular
Pil değil gül koydular

Nabzım sık düşer oldu
Duruma el koydular

Işıdı içim dışım
Nurlu kandil koydular

Haber vermedim diye
Dostlar gönül koydular

Üzülmesin dostlarım
Uzun mehil koydular

Aldığım her nefese
Türlü ödül koydular

Pervanenin adını
Evvel bülbül koydular

Cemalinin yolunu
Hüsnü kabul koydular

     Takip etmek gerek... Kalbiniz sağlam olsun inşallah.