░   Kitapları birçok dile çevrilen, Amerika’da ve dünyada milyonlarca çocuğun dünyasına ulaşmayı başaran, çağdaş çocuk edebiyatının en çok okunan yazarlarından Andrew Clements 70 yaşında öldü.
     Öğrencilik hayatını resmettiği okul hikâyeleriyle çocukların duygularına dokunmayı başaran, öğretmenler ve ebeveynler tarafından da ilgiyle okunan Clements, çok sayıda ödül kazanmıştı.
     Andrew Clements 29 Mayıs 1949 yılında New Jersey'de dünyaya gelmiştir. Yazar Northwestern Üniversitesinde edebiyat eğitimi almıştır. National Louis Üniversitesinde ise yüksek lisansını tamamlamıştır.
     Andrew Clements'in çocukluğundaki yaz tatillerini hep televizyonu ve kapı zili olmayan bir evde geçirmiştir. Edebiyat alanındaki başarısını da bu geçirdiği çocukluğa bağlamıştır. 
     Şarkı sözü yazarlığı ve öğretmenliğin yanı sıra resimli çocuk kitapları için metin yazarlığı da yapmıştır. 
     Andrew Clemensts 1996 yılında çıkardığı 'Bunun Adı Findel' ile büyük bir satış başarısı yakalamıştır. Bu kitap Amerikanın bir çok yerinde ödül almasına yardımcı oldu. Amerika'da yaşayan yazar 4 çocuk babasıdır. 
     Oldukça üretken olan yazarın en popüler kitapları Gizemli Anahtar, Kaybedenler Kulübü, Karne Oyunu gibi bir çok çocuk hikayeleri ile oldukça popülerdir. Ülkemizde de çok beğenilen bu eserler çok satanlar listelerinde yer almaktadır.