Yazdır
Kategori: Kültür - San'at - Edebiyat

░   Sarıyer Edebiyat Günleri kapsamında düzenlenen Fakir Baykurt Öykü Yarışması için başvurular başladı. Edebiyatın bütünleştirici etkisi ile okuma yazmaya olan ilginin artması için bu yıl 8.si gerçekleşecek olan yarışma için son başvuru tarihi  2 Mart 2020 olarak belirlendi. Öykü yarışması sonucu dereceye giren öyküler, kitap haline getirilecek.
     “Herkesin bir öyküsü vardır” sloganıyla ulusal ve uluslararası çapta her yıl yüzlerce başvurunun yapıldığı yarışma ortaokul, lise, yetişkin ve yetişkin öykü kitabı olmak üzere dört farklı kategoride olacak. Yarışmaya katılım koşulları arasında; tek bir öykü ile katılım, öykünün birden fazla kişi tarafından yazılmamış olması ve daha önce yarışmalarda dereceye girilmemiş olma şartı aranıyor.  

YARIŞMAYA KATILMA ŞARTLARI:

1-1. Kategori: Ortaokul (10-14 yaş) Adaylar yarışmaya sadece bir öyküyle katılabilirler.

2. Kategori: Lise (15-19 yaş) Adaylar yarışmaya sadece bir öyküyle katılabilirler.

3. Kategori: Yetişkinler Kategorisi 1 (Ortaokul - Lise öğrencisi olmayan, 18 yaş üzeri ve bugüne kadar öykü kitabı yayımlanmamış olanlar)

Adaylar yarışmaya sadece bir öyküyle katılabilirler.

4. Kategori: Yetişkinler Kategorisi 2 (01.01.2019 – 02.03.2020) tarihleri arasında yayımlanmış olan bir öykü kitabıyla katılabilirler)

2- Yarışmacı bir A4 kâğıdını aşmayan özgeçmişini, nüfus cüzdanı fotokopisini ve bir adet fotoğrafını küçük zarfa konularak teslim edecektir. Küçük zarfın içinde bulunan özgeçmişe adayın yaşı, açık adresi, telefon numaraları ve e-posta adresi mutlaka yazılmalıdır. Küçük zarfın üzerine sadece yarışma kategorisi yazılacaktır. Adresi ya da yaş gurubu belirlenemeyen öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır. Öykülerde, öykü yazarının kimliğini belirten hiçbir bilgi bulunmayacaktır.

3- Yarışmaya katılacak öyküler ve özgeçmiş; 12 punto ile Times New Roman karakterinde, hem kâğıt, hem de CD’ye kaydedilmiş biçimde hazırlanacaktır. Özgeçmiş, bir adet vesikalık fotoğraf ile küçük bir zarf içine konulacak olup küçük zarfın üzerinde sadece yarışma kategorisi belirtilecektir. Öyküler (5 nüsha olarak), küçük zarf ve CD büyük zarfın içine konularak tek zarf halinde teslim edilecektir.

4- Öykü konusu serbesttir.

 5- Öykülerin uzunluğu 1,5 satır aracılığıyla 5 (A 4) sayfasını geçmeyecek boyutta olacaktır.

 6- 4. Kategoride (yarışmaya öykü kitabı ile) katılacak olan yarışmacılar 5 adet öykü kitabı ile yarışmaya başvuracaktır. 5 adet öykü kitabı, 1 A4 kağıdını aşmayan özgeçmişi, nüfus cüzdan fotokopisiyle birlikte büyük zarfta gönderilecektir.

 7- Önceki yıllarda düzenlenmiş öykü yarışmalarımızda eserleri dereceye girenler bu yıl yapılacak öykü yarışmasına aynı kategoride katılamaz.

8- Yarışmaya gönderilen öyküler ve öykü kitapları iade edilmeyecektir.

9- Birden fazla kişi tarafından yazılmış ortaklaşa öyküler yarışmaya kabul edilmez.

10- Sarıyer Belediyesi yarışmaya katılan eserleri basım, reklam, tanıtım, her türlü dijital, görsel, yazılı alanlarda yayımlama, yayma, kopyalama, çoğaltma, hakkına sahiptir.

11- Yarışmada üç kategoride ilk üçe giren öykülere ödül verilecektir. Ayrıca ilk üç kategoride mansiyon ödülü verilecektir.

12- Dördüncü kategoride Fakir Baykurt Öykü Kitabı Ödülü “ verilecektir.

13- Yarışmaya gönderilen öykülerin bu şartnamenin herhangi bir maddesine aykırılığı, alıntı, kopya ya da başkasına ait olduğunun tespit edilmesi durumunda söz konusu öyküler yarışma dışı bırakılacak olup hukuki sorumluluğu da yarışmacıya ait olacaktır.

14- Yarışmaya son başvuru tarihi 02 Mart 2020 olup son başvuru tarihinden sonra ulaşan öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır. Postadaki gecikmeler ya da teknik aksaklıklar nedeniyle zamanında ulaşmayan başvurulardan Sarıyer Belediyesi sorumlu değildir.

15- Öyküler Sarıyer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Pınar Mahallesi, Günyüzü Caddesi No:2 Maslak-SARIYER / İSTANBUL adresine elden, APS, Kargo ve kurye ile gönderilebilir.

 16- Yarışma sonuçları 03 Haziran 2020 tarihinde açıklanacaktır. Kazanan öykülerin sahipleri www.sariyer.bel.tr sitesinde yayınlanacaktır.

 17- Ödül töreni tarihi daha sonra ilan edilecektir. 18- Yarışmaya öykü gönderen yarışmacılar bu şartnameyi kabul etmiş sayılır.

SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ

1. ve 2. Kategori Seçici Kurul Üyeleri: Hanım Karavelioğlu Ceren Mansuroğlu Ayhan Yeşiltaş Murat Gürbüz

3. ve 4. Kategori Seçici Kurul Üyeleri: Hülya Soyşekerci Halil Genç Kadir Yüksel

ÖDÜLLER

 Yarışmada dereceye girecek öykü sahiplerine şu ödüller verilecektir:

1.KATEGORİ BİRİNCİYE: 1.500 TL İKİNCİYE: 1.000 TL ÜÇÜNCÜYE: 750 TL MANSİYON: 500 TL

2.KATEGORİ BİRİNCİYE: 2.000 TL İKİNCİYE: 1.000 TL ÜÇÜNCÜYE: 750 TL MANSİYON: 500 TL

3.KATEGORİ BİRİNCİYE: 5.000 TL İKİNCİYE: 3.000 TL ÜÇÜNCÜYE: 2.000 TL MANSİYON: 1.000 TL

4. KATEGORİ: Fakir BAYKURT Öykü Kitabı Ödülü: 5.000 TL

YARIŞMA TAKVİMİ

SON BAŞVURU: 02 Mart 2020

SONUÇLARIN İLANI: 03 Haziran 2020

İLETİŞİM: 444 1 722

E-POSTA: kulturvesosyalisler@sariyer.bel.tr


Haber: Kerim Özbekler