░   Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, İstanbul’da adına düzenlenen saygı gecesinde yaptığı konuşmada, paylaştığı bir anısı ile salondakileri güldürdü.
     İstanbul Üsküdar Belediyesi ve Emel Kırım Vakfı ortaklığında düzenlenen Kırımoğlu’na Saygı Gecesine Türkiye’deki siyaset, fikir ve sanat dünyasından çok sayıda kişi katıldı. Saygı gecesine katılanlar arasında olan eski Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı ve Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, gecede Kırımoğlu’na hitap ederek, Düzce’de adına bir park yapılacağının müjdesini verdi.


     Bunun üzerine Kırım Tatar halkının milli lideri Kırımoğlu, Düzce Belediye Başkanı Özlü’ye bir anısı ile karşılık verdi. 1990’lı yıllarda Türkiye’ye davet edildiğini ve kaldığı otele gelen gazetecilerin fotoğrafını çektiğini ancak kendisine herhangi bir şey sormadan ayrılmak üzereyken, şaşkınlığını gizleyemeyip, “Kırımla ilgili bir şey sormayacak mısınız?” diye gazetecilere sorduğunda, fotoğrafların Çatalca’da adına dikilecek abide için olduğunu öğrenince bir kez daha şaşırdığını ifade etti.
     Bu olayı, rahmetli siyasetçi Nevzat Yalçıntaş’a anlattığını söyleyen Kırımoğlu, Yalçıntaş ile arasında geçen esprili konuşmayı aktarınca, salondakileri kırdı geçirdi.
     Kişiler için yapılacak abidelerin, söz konusu kişi öldükten 1-2 yıl sonra yapılacak değerlendirme sonrası dikilebileceğini düşündüğünü ifade eden Kırımoğlu, Nevzat Yalçıntaş’a, “Hayat uzun şimdi bu kadar yıl yaşadıktan sonra bir yaramazlık yapsam sonra heykelleri sökecek misiniz” dediğini Yalçıntaş’ın da kendisine, “Sen bu konuda rahatsız olma biz o heykelin dibine ‘bu yıla kadar bu insan, iyi insandı’ yazarız” cevabını verdiğini anlattı.

Kırım Haber Ajansı (QHA)