Abay
░   Ünlü Kazak şairi  Abay Kunanbayulı’nın doğumunun 175. yıldönümü kutlamaları dolayısıyla Kazakistan’da başlayan “Abay eserlerinden alıntı okuma bayrak yarışı” bütün dünya’ya yayıldı. Bayrak yarışına İtalya, Fransa, Rusya, ABD, Belarusya, Mısır, Türkiye, Kırgızistan, Avustralia, Çin, Azerbaycan ve İngiltere’den  sosyal medya kullanıcıları katıldı. Söz konusu bayrak yarışını Nur-Sultan’da (Astana) yaşayan ilkokul öğrencisi Liaylim Şırak  ülkenin Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokaev’a yollamıştı. Bayrak yarışına cevap veren Cumhurbaşkanı, Abay’ın “Gılım tappay maktanba” (İlim bulmadan övünme) şiirini okudu. Kasım Cömert Tokaev, bayrak yarışını kendisinden sonra Eğitim Bakanı Askat Aymagambetov’a, Kültür ve Spor Bakanı Aktotı Raimkulova’ya ve şarkıcı Dimaş Kudaybergen’e yolladı. Bundan sonra faaliyet sosyal medyada paylaşıldı ve hızla yayıldı.
     Sosyal medyada büyük hızla yayılan bayrak yarışını kabul eden Uluslararası Türk Akademisi (TWESCO) Başkanı Darhan Kıdırali, meşaleyi Kırgızistanlı ünlü manasçı Rysbai İsakov’a, Azerbaycanlı gazeteci Aida Ayvazova’ya, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu’na ve Kazakistanlı Prof. Dr. Garifolla Yessim’e gönderdi.

Azerbaycan ve Türkiye'de Abay Şiirleri Okundu

     Azerbaycanlı gazeteci Ayda Ayvazova ise bayrak yarışını kabul etti ve daha sonra onu Kırım’a ve Saha Cumhuriyeti’ne yolladı. Ayda Ayvazova kendi Facebook sayfasında: “Büyük şair ve düşünür Abay’ın 175. yıldönümüne adanmış şiir meşalesini TWESCO Başkanı Darhan Kydyráli’den kabul ettim. Şimdi, meşaleyi Saha ülkesinin şair kızı Natalia Kharlampieva’ya, Kırımlı Zera Bekirova’ya ve Azerbaycanlı Ekber Goshalı’ya gönderiyorum. Büyük kazak düşünürü ve şairi Abay’ın 175. yıldönümünü tebrik ederim!” paylaşımını yaptı. Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu da şiir okuma meşalesi sırasını Tataristan halk yazarı Rkail Zaydulla’ya, Iraklı Kardeşler Dergisinin baş editörü Prof. Dr. Mehmet Ömer Kazance’ye ve Pamukkale Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nergis Biray’a yolladı.

Ukrayna'daki Kazaklar da Faaliyete Katıldı

Ukraina’da yaşayan Kazak diasporası temsilcileri “Abay eserlerinden alıntı okuma bayrak yarışı”nı devam ettirdi. Kiev’te bir araya gelen Kazaklar’ın düzenlediği bu etkinlikte, Abay’ın şiirlerinden parçalar okundu ve şairin şarkıları söylendi. Böyle bir flashmob Kazak topluluğunun birliğini ve dostluğunu teşvik eder. Ukrayna’daki Kazak diasporasının temsilcisi Murat Daribayev etkinliğin gurbetteki Kazakları birliğe ve dostluğa teşvik ettiğini belirterek, “Abay’ın her şarkısında ülkeye, milletine büyük bir sevgi var. Abay’ın eserlerinden şiir okuma meşalesinin düzenlenmesi, büyük şairin mirasına sevgiyi yeniden uyandırır. Özellikle anavatanlarından uzak yaşayan kardeşler için bu şiir okuma meşalesinin ayrı bir yeri var.” diye konuştu.
Abay Şiirleri Fransa'da Okundu

     Bayrak yarışını teslim alan Kazakistan’ın Paris Büyükelçiliği çalışanları Abay eserlerinden alıntı okuyarak, meşaleyi Paris Üniversitesi öğretim üyelerine ve Kazakça eğitim alan Fransız öğrencilere yolladı. Özellikle “Taxi” filmi başrol oyuncusu Sami Naseri’nin Abay Kunanbayulı’nın şiirini Fransızca okuması sosyal medyada büyük beğeni topladı. Nlü oyuncu bayrak yarışını Kazakistanlı profesonel boksör Gennadiy Golovkin’e (GGG) gönderdi.