Yazdır
Kategori: Kültür - San'at - Edebiyat
Batı Trakya

░   Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği (BTTÖB) azınlık okullarının kapatılmasına tepki gösterdi. Geçtiğimiz ay Batı Trakya Türklerine ait birçok okul Yunan hükümeti tarafından kapatılmıştı.
     Millet Gazetesi’nin haberine göre Birliğin konuya ilişkin açıklamasında, “Azınlık okullarının statüsüne bakmadan, çocuk azlığı bahane gösterilerek okulların kapatılması Lozan Antlaşması’na aykırıdır. Yıllardır azınlığın tüm kurum ve kuruluşları bu hususta okul kapatmalarına karşı tepkilerini ve endişelerini yüksek sesle haykırdılar ve haykırmaya devam ediyorlar” ifadelerine yer verildi.


     Batı Trakya’da 2019 – 2020 eğitim yılı öncesinde 5 azınlık okulu kapatıldı. BTTÖB, “Yunan Eğitim Bakanlığı’nın aldığı karar gereği Rodop ilinden Bulduklu (Tihiro), Melikli (Meleti), Büyük Doğanca ( Megalo Dukato) ve Dündarlı (Drosia) köylerindeki azınlık ilkokulları ve İskeçe ilinden Zeynelli (Ziloti) ilkokulu kapatılacaktır.” açıklamasını yaptı.
     Yunanistan sistemli olarak Batı Trakya Türklerinin Lozan’da kazandıkları haklarını engellemeye çalışıyor. BTTÖB yıllar içerisinde Yunanistan’ın yaptığı sistemli okul kapatmalarını bir istatistik verisiyle açıkladı: “1994-95 eğitim ve öğretim yılında Batı Trakya Türk Azınlığı’na ait okul sayısı 231’dir. Bu durumda 25 yıl içerisinde kaybettiğimiz okul sayısı 108 olmuştur.”