░   Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), eski hükümlülerin istihdamı konusunda ön yargıları kırmak, sosyal ve ekonomik anlamda toplumsal duyarlılığı geliştirmek amacıyla "Karanlığı Aydınlananlar" adlı hikâye yarışması yapılacak.


     MEB'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen "Avrupa Yetişkin Öğrenimi Gündemi-4" projesi kapsamında, başta eski hükümlüler olmak üzere yetişkinlerin temel becerilerinin geliştirilerek etkin vatandaşlar olarak yaşamlarına devam etmelerinin ve istihdam edilebilirliklerinin artırılması amacıyla çeşitli faaliyetler yapılıyor.
     Bu çerçevede, eski hükümlülerin istihdamı konusunda ön yargıları kırmak, sosyal ve ekonomik anlamda toplumsal duyarlılığı geliştirmek amacıyla hikâye yarışması düzenlenecek.
     Sadece eski hükümlülerin katılabildiği yarışmada, katılımcılar, önceden hüküm giymelerinden dolayı iş ve sosyal hayatlarında karşılaştıkları zorluk ve ön yargıları aşmak ve başarıya ulaşmak için yaptıklarını hikâyeleştirecek.

MEB

     Bakanlık sitesindeki haber metni şöyle.

AVRUPA YETİŞKİN ÖĞRENİMİ GÜNDEMİ 4 PROJESİNİN HEDEFİ

33 Avrupa ülkesinde ve Türkiye' de 4. Fazı uygulanan Avrupa Yetişkin Öğrenimi Gündemi Projesi, özellikle eski hükümlüler olmak üzere yetişkinlerin temel becerilerini geliştirerek etkin vatandaşlar olarak yaşamlarına devam etmelerini ve istihdam edilebilirliklerinin arttırılmasını hedeflemektedir.

 

YARIŞMANIN TÜRÜ

Öykü Yarışması.

 

YARIŞMANIN AMACI

 Eski hükümlülerin istihdamı konusunda önyargıları kırmak, sosyal ve ekonomik anlamda toplumsal duyarlılığı geliştirmek amacıyla bir öykü yarışması düzenlenecektir.

 

YARIŞMA KONUSU

"Eski hükümlülerin cezalarını tamamladıktan sonraki dönemde    iş yaşamında, günlük hayatlarında  eski hükümlü oluşlarından dolayı yaşadıkları  zorlukları, önyargıları nasıl  aştıklarını ve  nasıl başarıyı yakaladıklarını anlatan  gerçek başarı hikayeleri.

 

 HEDEF KİTLESİ

Öykü yarışmasına eski hükümlüler katılabilecektir.

 

YARIŞMAYA KATILACAK ESERLERİN ŞARTLARI

Eserler, Times New Roman yazı tipinde 12 punto büyüklüğünde A4 kağıda en fazla 15 sayfa hazırlanacaktır. Yarışmacılar eserlerin son sayfasının arka kısmına ön kısımdan görünmeyecek şekilde; Adı Soyadı, Adresi, İlçesi ve İlini yazacaklardır. Her katılımcı yarışmaya en fazla 1 (bir) eser ile katılabileceklerdir.

 

YARIŞMA TAKVİMİ

Sıra

Yarışma Aşaması

Tarih

Süre (Gün)

1

Yarışmanın Duyurulması ve Başlama Tarihi

 16 Temmuz 2019

--------

2

Eski hükümlüler Eserlerini Son Teslim Tarihi (Denetimli Serbestlik Müdürlüklerine veya proje pilot illerinde (Eskişehir, Bursa, Malatya, Ordu, Hatay, Mardin, Manisa) seçilen Halk Eğitimi Merkezlerine teslim edeceklerdir)

13 Eylül 2019

40

(İş Günü)

3

Halk Eğitim Merkzlerinin ve Denetimli Serbestlik Müdürlüklerinin  Kurumlarına Ulaşan Eserleri Yüklenici Firmaya Son Teslim Tarihi

27 Eylül 2019

10

(İş Günü)

4

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Bünyesinde Oluşturulan Komisyon ve Yüklenici Firma Tarafından Yapılacak Değerlendirmeler Sonucu Yedi Bölgede İlk Üçe Giren Eserlerin Belirlenmesi

11 Ekim 2019

10

(İş Günü)

5

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Adalet Bakanlığı Bünyesinde oluşturulan Final Jürisi Tarafından Yapılacak Değerlendirmeler Sonucu Yedi Bölgede İlk Üçe Giren Eserler arasından Türkiye Genelinde İlk Üçe Giren Eserlerin Belirlenmesi

25 Ekim 2019

10

(İş Günü)

6

Sonuçların Açıklanma Tarihi

11 Kasım 2019

10

(İş Günü)

7

Ödül Töreni

28  Kasım 2019

13

(İş Günü)

 

Değerlendirme ve Sonuç İlanı Eserlerin değerlendirmeleri sonucu, dereceye giren eserler Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Avrupa Yetişkin Öğrenimi 4 Projesi web sitelerinde, Proje sosyal medya adreslerinde ve radyo yayınları aracığıyla ilan edilecektir.

BÖLGE ÖDÜLLERİ

Bölgelerde ilk üçe giren eser sahiplerine Yarım Altın verilecektir.

TÜRKİYE GENELİ ÖDÜLLER

Birincilik Ödülü: 3 Tam Altın

İkincilik Ödülü: 2 Tam Altın

Üçüncülük Ödülü: 1 Tam Altın

 

ÖDÜL TÖRENİ

Yedi bölgede ilk üçe giren yarışmacılar, Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulları tarafından temin edilecek ödüllerini İl Millî Eğitim Müdürlükleri ve Denetimli Serbestlik Müdürlüklerinin düzenleyeceği bir törenle alacaklardır.

Türkiye genelinde ilk üçe giren yarışmacılar, Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulları tarafından temin edilecek ödüllerini Avrupa Yetişkin Öğrenimi Gündemi 4 Projesinin düzenleyeceği bir törenle alacaklardır.


Kaynak: MEB