░   Türk edebiyatı tarihinin en büyük âlimi Prof. Fuat Köprülü'nün, derslerinde söylediği bir söz vardır: “Bütün Türk edebiyatını terazinin bir gözüne, Dede Korkut'u öbür gözüne koysanız, yine Dede Korkut ağır basar." Dede Korkut Kitabının değerini ifade etmek için bundan daha güzel bir söz bulmak mümkün değildir. Gerçekten Dede Korkut Kitabı Türk edebiyatının en büyük abidelerinin Türk dilinin en güzel eserlerinin başında gelir demiştik haberimizde. Bundan yaklaşık bir ay önce müjdeli bir haber vermiştik:"Dede Korkut'un Üçüncü Nüshası ve On Üçüncü Hikayesi Bulundu: Türkistan Nüshası" başlıklı haberimizi ilmi bir toplantı sonucu yapılan yayınlara dayanarak vermiştik. (http://www.edebi.net/index.php/25-haberler/6172-dede-korkut-un-ucuncu-nushasi-ve-on-ucuncu-hikayesi-bulundu) Sosyal medyada yayılan bir iddiaya göre haber gerçek ama mahiyeti farklı. Yazma nüsha Kazakistan'da değil bugün İran sınırları içinde kalan Türkmensahra'da bulunmuş.
     "Dede Korkut Kitabının Üçüncü nüshasını gerçekten kim buldu?
     Dünyadaki bazı olaylar gerçekten insanı şaşırtıyor. Belki çoğunuz oradan buradan falan kişinin, falan hocanın Dede Korkut’un 3. Nühasını bulduğunu ilan ettiğini, duymuş veya okumuşsunuzdur. Hatta bunu değişik kişiler değişik coğrafyalardan beyan etmişlerdir. Ancak maalesef onların hiçbiri doğru değil. Siz, gerçek bulan kişinin belki hala ismini de duymamışsınızdır.
     Türkmensahra-İran’da hayatı boyu birçok el yazmayı toparlamış olan , Türk dünyasının kültür ve edebiyatının gayretçisi, temiz kalpli bir Türkmen: Velimuhammed Hoca. Evet Dede Korkut'un orjinali şimdi Türkmensahra’da onun elinde.
     Kitabı o buldu. O kitap Türkmensahra’nın nüshası. İleride kitap yayımlandığında ve orjinali sergilendiğinde her şeyi anlayacaksınız. Ama nasıl oluyor da oradan buradan şaşırtan iddialar geliyor, o uzun bir hikaye, film gibi. Bu temiz kalpli hemşehrimiz bazıların fikrini almak için oraya buraya pdf gönderiyor. Bazılarına fotokopi çekme izni veriyor. Ama ne yazık ki başka sonuçlar ortaya çıkıyor.
     Onlar elden ele geçiyor, gerçek bulan kişi ve kitabın orjinali Türkmensahra'da kalıyor. Kimse onun bulduğunu bile hiç yerde yazmıyor. O yüzden bu notu yazmaya karar verdim.
     Çünkü dün Velimuhammed Hoca Bey benimle temasa geçti ve olanları anlattı.
     Evet kitabın orjinali onun elinde duruyor ve yakın zamanlarda Türk dünyası güzel haberler alacaktır. Benden bu kadar, detayları kendilerine bırakıyorum.
(Sadece şunu ek olarak yazayım:
1. Karadağ nüshası diye ilan edilen nüsha şu nüshanın fotokopisidir ki Velimuhammed Hoca'nın kendisinden almışlardır.
2. Velimuhammed Hoca bu nüshanın pdf'sini, katıldığı bir sempozyumda Kazakistandaki birkaç âlime vermiş. Şimdi Kazakistan, elçiliği vasıtasıyla iyi tekliflerle Velimuhammed Hocadan kitabın orjinalini  almaya çalışıyor.
3. Velimuhammed Hoca'nın yazılı izni olmadan kimsenin bu kitabı, fotokopi ve pdf'ye dayanarak, yayımlamaya hakkı yoktur.)
     Burada Velimuhammed Hocayı, Orijinal Dede Korkut kitabı ile beraber görebilirsiniz.

Doç. Dr. Abdurrahman DEVECİ

https://www.facebook.com/rahman.deveci/posts/10216530005817685?hc_location=ufi