Yazdır
Kategori: Haberler

     ABD'deki Azerbaycan ve Türk toplumunun Pax Turcica kuruluşu aracılığıyla yürüttükleri çalışmalar sonucunda New Jersey Eyalet Meclisi, "1918'de

silahlı Ermeni gruplarının Azerilere yönelik bir soykırım işlediği" ve eyalet genelinde 31 Mart'ın anma günü olmasını kabul etti.  Yapılan açıklamada, 1918 deki soykırımın Hocalı soykırımından çok daha büyük bir etnik temizlik olduğu, Hocalı'da 600 civarında; 1918'de yapılan bu katliamda ise 20 binden fazla kişinin katledilerek çukurlara atıldığı; kazılan çukurlara cesetlerin üst üste yığıldığı belirtildi.

     31 Mart'ın Azerilere yönelik soykırım nedeniyle anma günü kabul edilmesi kararı ilk olarak 2012'de New York Eyalet Meclisi'nde alınmıştı. ABD genelinde aynı kararı alan ikinci eyalet New Jersey oldu.

     Pax Turcica Institute üzerinden 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın ABD’de karar tasarılarıyla tanınması amacıyla başlatılan kampanya sonucunda California Eyalet Meclisi, 23 Nisan’ı Türk Milli Günü olarak tanıyan ve Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi’ni (ATAA) takdir eden bir karar tasarısı kabul etti.

     Eyalet Meclisi Üyesi Betsy Butler tarafından sunulan karar tasarısının kabulü, Pax Turcica üyelerinin bu yıl Türk Ulusal Günü’nü tanıyan 5’inci karar tasarısı ve Türk ve Azeri toplumu üyelerinin çabalarıyla sadece 2012 yılında geçirilen 12’inci karar tasarısı olma özelliği taşıyor.